Elan Musk Döner Yemeği Seviyor.

Elon Musk Almanya'da en çok Döner'i seviyor.Gazeteci Eberhard Seidel kitabının ilk sayfasında bunu yazıyor.

Elan Musk  Döner Yemeği Seviyor.
Elan Musk  Döner Yemeği Seviyor.

Berlin-

Eberhard Seidel Döner ile başarılı. Bir Türk-Alman Kültür Tarihi ile Eberhard Seidel, iddialı bir kurgu dışı kitaptan bekleneni başarıyor. Bu göze çarpmayan atıştırmalıktan başlayarak, Almanya'daki Türk yaşamının 60 yılı aşkın tarihini anlatıyor: İşe alım anlaşmasından, bu ucuz gastronomi klasiğinin gelişimini destekleyen ekonomik, sosyal ve sosyo-politik koşullara ve NSU'nun basına "Döner cinayetleri" olarak yansıyan ırkçı terörüne kadar.

Seidel, döner üreticileri, fırıncılar ve büfe sahipleriyle buluşuyor. Bu süreçte, göçmenlerin ve onların soyundan gelenlerin sadece insanların yeme alışkanlıklarını değil, ülkeyi de baştan aşağı nasıl değiştirdiklerine dair herhangi bir büyük sosyolojik çalışmadan çok daha fazlasını öğreniyoruz.

Kastamonulu şef Hamdi'nin tarifi, Bursalı şef İskender'in tarifi ve Renan Yaman usulü dönerin nasıl hazırlanacağına dair talimatlarla Döner Kebap'ın ABC'si. Ve döner kebabın Osmanlı İmparatorluğu, Türkiye ve Almanya'daki kökenlerinin tarihine dair birçok yeni bilgi.

Ebehard Seidel kitabına  Elon Musk'ın Alman Mutfağında en çok döner'i sevdiğini belirterek başlamış.Elon Musk bunu twitter'de sorulan soruya Döner Kebap yemek için Almanya ya geldiğini yazmıştı.