Almanya Meclisi Çifte Vatandaşlık Yolunu Açan Yasaya Onay Verdi

Almanya Federal Meclisi, Alman vatandaşlığına geçiş koşullarının kolaylaştırılmasını ve çifte vatandaşlık yolunun tamamen açılmasını içeren yasa tasarısını onayladı. Konuyu Milletvekili Gülistan Yüksel ile konuştuk

Almanya Meclisi Çifte Vatandaşlık Yolunu Açan Yasaya Onay Verdi
Gülistan Yüksel, (SPD) Almanya Federal Meclisi
Almanya Meclisi Çifte Vatandaşlık Yolunu Açan Yasaya Onay Verdi
Almanya Meclisi Çifte Vatandaşlık Yolunu Açan Yasaya Onay Verdi

Berlin -

Almanya Federal Meclisi, Alman vatandaşlığına geçiş koşullarının kolaylaştırılmasını ve çifte vatandaşlık yolunun tamamen açılmasını içeren yasa tasarısını onayladı. Yeni düzenlemeyle Türk vatandaşları da kendi vatandaşlığından feragat etmeden Alman vatandaşı olabilecek.Mecliste oylamayı takip eden  Medya.Berlin ve Metalink.Tv sonuçların ilan edilmesi sonrası Gülistan Yüksel'e, (SPD) Almanya Federal Meclisi Üyesine mikrofon uzatarak konu hakkında bilgi aldı.

Gülistan Yüksel  ''Geçen yıl görüştüğümüzde ben daha çabuk çifte vatandaşlık yürürlüğe geçer diye umut ettim. Ama sizin de bildiğiniz gibi maalesef parlamenterler(Eyalet) arasında bayağı savaş vermek zorunda kaldık. Bugün bizim için çok mutlu bir gün. Konuşmalarımızı yaptık. Herkesin maalesef fazla bir konuşma zamanı olmadığı için her şeye değinemedik. Üç dakikada ne söyleyebilirsiniz?

Elimizden geleni yaptık. Bugün oylama vardı.382 milletvekili evet dedi çifte vatandaşlığa. Şuan gördüğüme göre herkes(Koalisyon) evet oyu vermiş olması lazım. Çatlak olduğunu sanmıyorum.Çünkü hep beraber bu kanunu ele aldık. Beraber tartıştık. Sanırım hepsi evet  oyu vermiştir.

Tabii CDU'da yasaya hayır oyu verildiği görülüyor. Tabi bu üzücü. Bakalım Serap Hanım veya sayın Laschet nasıl bir oy vermiş, onu çok merak ediyorum. Birazdan belli olur. Yasa  1 Nisan'da yürürlüğe geçecek. Başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmış ve kararı sona getirmemiş olanları tavsiyem durdursunlar. 1 Nisan'dan sonra çifte vatandaşla girdiğinde tekrar ele alsınlar. O zaman çifte vatandaşlık hakkını kazanmış olurlar. ''

Yeşiller, Hür parti koalisyon hükümeti tarafından Meclis'e sunulan çifte vatandaşlık yasa tasarısı, 234'e karşı 382 oyla kabul edildi. Oylamada 23 milletvekili çekimser kaldı.


(SPD) Almanya Federal Meclisi üyeleri Gülistan Yüksel ve Hakan Demir gazetecilerle durum değerlendirmesi yaptılar.

İKAMET ŞARTI 5 YILA İNDİ

Almanya’da yasal olarak 5 yıl ikamet eden ve kendi geçimini temin edebilen göçmenler Alman vatandaşlığına geçebilecek. Vatandaşlık için daha önceleri Almanya’da 8 yıl ikamet şartı bulunuyordu.

Bu arada, çalıştığı alanda veya eğitiminde başarılı olmak, gönüllü çalışmalar yapmak gibi, Almanya’daki yaşam şartlarına uyum sağlamak için özel çaba gösterenlerde bu süre 3 yıla düştü.

Öte yandan yasanın yürürlüğe girebilmesi için Eyaletler Meclis’inde de onaylanması gerekiyor.

ALMANYADA DOĞAN ÇOCUKLAR DA ALMAN VATANDAŞI OLACAK

Yeni vatandaşlık yasasına göre ebeveynlerinden birisinin yasal olarak Almanya’da 5 yıl ikamet olması durumunda, Almanya’da doğan çocukları Alman vatandaşlığını alabilecek. Bu çocuklar ebeveynlerinin vatandaşlığını da koruyabilecek.

ALMAN VATANDAŞLIĞI KAYBEDİLMEYECEK

Daha önceleri, izinsiz olarak başka bir ülke vatandaşlığına geçenlerin Alman vatandaşlığı otomatik olarak düşüyordu. Yeni yasayla birlikte, çoklu vatandaşlık yolu açıldığı için bu durumda Alman vatandaşlığı kaybedilmeyecek.

YAHUDİ KARŞITLI VATANDAŞLIK ALMAYA ENGEL OLACAK

Yeni yasa ile Yahudi ve düşmanlığı, ırkçılık ve insanlık dışı eylemleri tespit edilen kişiler de vatandaş olamayacak.


Geçen yl metalink.tv ve medya.berlin'e, milletvekilleri tarafından verilen çifte vatandaşlık müjdesi bu sene yine Alman meclisinde bu sefer yasanın onaylanmasını ile nihayi sonucu paylaştılar.

YASANIN ÖNEMLİ MADDELER

 • Almanya’da vatandaşlık için gereken ikamet süresi mevcut sekiz yıldan beş yıla indi.
 • “Özel entegrasyon katkıları” kapsamında, gönüllü çalışma, özellikle iyi okul, meslek nitelikli veya işiyle ilgili başarıları olan kişiler üç yıl sonra vatandaşlığa alınacak.
 • Vatandaşlık almak isteyenler, önceki vatandaşlıklarını bırakmak zorunda kalmayacaklar.
 • 1974’ten önce Federal Almanya Cumhuriyeti’ne veya 1990’dan önce eski Doğu Almanya’ya giriş yapmış olan misafir işçiler ve sözleşmeli işçiler vatandaşlığa kabul sınavına girmeyecek. Bu kişilerin Almanca dil becerilerini kanıtlamaları yeterli olacak.
 • Nazi zulmü ve özellikle Yahudi yaşamının korunmasına olan sorumluluğuna bir bağlılık göstermek gerekecek.
 • Vatandaşlığa geçmen isteyenler, ‘Yahudi karşıtı, ırkçı veya diğer insanlık dışı eylemlerin’ anayasanın insan onuru güvencesiyle bağdaşmadığını ve özgür demokratik temel düzenini ihlal ettiğini beyan edecekler
 • Antisemitik veya ırkçı suçlar işleyen kişilerin vatandaşlık başvurusu reddedilecek.
 • Kendi geçimini sağlama şartı da vatandaşlık için söz konusu olacak.

Videojournalist: Bedii Selvi

İlgili Haber
Alman Meclisi, çifte vatandaşlığı mümkün kılan önemli yasa tasarısını onayladı