Türkler Almanya'ya 56 Yıl Önce Ötekiliştirilerek Gönderildi.Bugün Durum Nedir?

İsmet İnönü hükümeti(1961-1962) dönemi ve ilk misafir işçi statüsünde İş ve İşçi Bulma Kurumu tarafından Almanya'ya gönderilen Türkler . 56 yıl sonra gelinen ve o gün kurum tarafından Türklerin ellerine verilen tanıtım belgeleri .Türklerin Almanya'ya gelirken ötekileştirildiğinin kanıtı gibi.

Türkler Almanya'ya 56 Yıl Önce  Ötekiliştirilerek Gönderildi.Bugün Durum Nedir?
Almaya^ya gelen Misafir İşçi Çalışma Belgesi.
Türkler Almanya'ya 56 Yıl Önce  Ötekiliştirilerek Gönderildi.Bugün Durum Nedir?

İsmet İnönü hükümeti(1961-1962) dönemi ve ilk misafir işçi statüsünde İş ve İşçi Bulma Kurumu tarafından Almanya'ya gönderilen Türk'ler.56 yıl sonra gelinen ve o gün kurum tarafından Türk'lerin ellerine verilen tanıtım belgeleri ,Türklerin Almanya'da  ötekileştirildiğinin başlama tarihi ve  kanıtı gibi.

İki sayfa halinde Almaya'ya gelen Türklere verilen bu tanıtım ve öğüt belgesinde bakın neler yazılmış.

 

ALMANYAYA GİDEN İŞÇİLERE ÖĞÜT 

ARKADAŞ....     

                       *İş ve İşçi Bulma Kurumu ,çalışıp , bilgini görgünü artırman için,seni Almanya'ya gönderirken ,aşağıdaki öğütleri de sana armağan ediyor . 

  Dikkatle oku ... diye devam eden bu belge 56 yıl sonra ..gün ışığına bugünlerde çıkartma ihtiyacı duydum.

İki sayfa olarak düzenlenen bu Öğüt belgeleri  1962 yılında o dönemin İş ve İşçi Bulma kurumunun insanımıza bakışını ve  nekadar insanımıza yabancı olduğunu kanıtlar gibi.

1962 'de  ötekiliştirilen Türk toplumunda 2019 yılına gelindiğinde Almanya'da tüm sorunlara rağmen kamusal alana 3. ve 4. nesil olarak her meslekten insanlarımızın  çalışmalarını görmekteyiz.Dönemin sıkıntıları dolayısı ile gönderilmek veya gelmek zorunda kalan 1.nesil üstüne düşen vazifesini,Almanya'nın geleceğini inşa ederek katkısını sundu. Almanya ise buna karşılık vermedi veya veremedi . 1962 yılında Türk hükümetinin yaptığı ötekeliştirmeyi Almanya hükümetlerinin hemen hemen tamamı 2.3.ve 4nesile  yaptı ve yapıyor.

Almanya politikaları 2019 yılına gelindiğinde Türklerin hala misafir işçi statüsünde olduğunu sanır halde. 

Bu durum tabiki burda yaşayan yeni nesli önlemler almaya sevk etti .Misafir işçi olmadıklarını kurdukları partilerle anlatmaya çalışmaktadırlar ve bunu anlatırken kalıcı olduklarını parti programlarında anlatmaktadırlar.. Almanya'da kurulan 3 partinin çıkış noktası  Almanya'daki ötekeleştirmeye ve   ırkcılığa karşı bir dik duruş olmaktır.

Bu 3 partinin yapıları Almanya'da doğmuş veya büyümüş, okulları bitirmiş kariyer sahibi insanlar olarak Almanya'nın demokratik hayatına katkı sunmaktadırlar. Almanya bunu ayrıca kendi menfaatleri çercevesinde uluslararasında platformlarda demokratik bir ülke izlemi verdiğini  anlatmaktadır.

Bu belgeler ve diğerleri bize anlatıyor ki ,hernekadar parçalanmış ve ötekeliştirilmiş bir göçmen toplumu olarak Almanya'da var olsakta aslında bu parçalanmalar bir bütünün parcasıdır. Gün gelir bu bütün  bir büyük resim olur ve herşey ortak bir dille hayata geçer.

Mustafa Ekşi