Trump Danimarka Başbakanı'yla Görüşmesini İptal Etti

Başkan Donald Trump, Grönland adasını satın alma teklifinin reddedilmesinin ardından Danimarka Başbakanı’yla yapacağı buluşmayı ertelediğini duyurdu.

Trump Danimarka Başbakanı'yla Görüşmesini İptal Etti
Amerika Başkanı Donald Trump, Grönland'ı satın alma teklifine olumlu yanıt vermeyen Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ile yapacağı görüşmeyi iptal etti.

Başkan Donald Trump, Grönland adasını satın alma teklifinin reddedilmesinin ardından Danimarka Başbakanı’yla yapacağı buluşmayı ertelediğini duyurdu.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Danimarka inanılmaz insanlarıyla çok özel bir ülke ancak Başbakan Mette Frederiksen’in Grönland’ı almamız konusundaki yorumları üzerine kendisiyle iki hafta içerisinde yapacağımız buluşmayı başka bir zamana erteleyeceğim” ifadelerini kullandı.

Donald J. Trump@realDonaldTrump

 · 22h

Denmark is a very special country with incredible people, but based on Prime Minister Mette Frederiksen’s comments, that she would have no interest in discussing the purchase of Greenland, I will be postponing our meeting scheduled in two weeks for another time....

Donald J. Trump@realDonaldTrump

....The Prime Minister was able to save a great deal of expense and effort for both the United States and Denmark by being so direct. I thank her for that and look forward to rescheduling sometime in the future!

88.6K

1:51 AM - Aug 21, 2019

Twitter Ads info and privacy

32K people are talking about this

Trump Twitter paylaşımında ayrıca, “Başbakan hem Amerika hem Danimarka adına hem emek hem de finansal açıdan ciddi tasarruf sağlayabilirdi. Kendisine teşekkür ediyorum ve ileride bir zamanda kendisiyle görüşmek istiyorum” diye yazdı.

Trump, Danimarka ve Grönland başbakanlarıyla 2-3 Eylül tarihlerinde Avrupa kıtasına yapacağı ziyaret kapsamında biraraya gelmek ve Amerika’nın Grönland’ı satın alması konusunu görüşmek istiyordu. Bu görüşmeleri iptal eden Trump 31 Ağustos'ta Polonya’da olacak.

Danimarka Başbakanı, Başkan Trump’ın Grönland adasını satın alma teklifini "absürd" bulduğunu dile getirmişti.

Frederiksen, Grönland’a ziyareti sırasında bir gazeteye verdiği demeçte de “Grönland satılık değildir. Burası Danimarka değil. Grönland, Grönlandlılara aittir. Bu teklifin ciddi olmamasını umuyorum” dedi.

Trump gazetecilere yaptığı açıklamada da Danimarka’nın özerk bölgesi olan Grönland’ı mümkün olsa satın almak konusunda ciddi olduğunu doğruladı. Trump bunun stratejik olarak da ilginç bir fikir olduğunu savundu.

Danimarka’yla Amerika arasında 1951 yılında imzalanan savunma anlaşması uyarınca Amerika’nın Grönland’daki Thule Hava Üssü’nde askeri açıdan bazı hakları bulunuyor.

Danimarka’nın bir önceki Başbakanı Lars Lokke Rasmussen de Trump’ın Grönland konusundaki teklifi konusunda Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu bir 1 Nisan şakası olmalı” dedi.

Donald J. Trump@realDonaldTrump

I promise not to do this to Greenland!

View image on Twitter

306K

2:07 AM - Aug 20, 2019

Twitter Ads info and privacy

110K people are talking about this

Başkan Donald Trump, Pazartesi günü de Twitter hesabından paylaştığı bir fotoğrafta Trump Towers binalarından birinin foto montajla Grönland adası üzerine inşa edilmiş halini paylaştı ve “bunu Grönland’a asla yapmamaya söz veriyorum” diye yazdı.