‘Suriye’de Türkiye’den 24 Saat İçinde Operasyon Beklentisi’

ABD’li yetkililer ve Suriye’deki Kürt kaynaklar Türkiye’nin önümüzdeki 24 saat içinde Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyonu başlatmasını bekliyor. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Fahrettin Altun Türk ordusunun sınırı yakın zamanda Özgür Suriye Ordusu ile birlikte geçeceğini belirtti

‘Suriye’de Türkiye’den 24 Saat İçinde Operasyon Beklentisi’

ABD’li yetkililer ve Suriye’deki Kürt kaynaklar Türkiye’nin önümüzdeki 24 saat içinde Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyonu başlatmasını bekliyor. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Fahrettin Altun Türk ordusunun sınırı yakın zamanda Özgür Suriye Ordusu ile birlikte geçeceğini belirtti.

Türkiye Suriye sınırına son 1-2 gündür sevkiyatı arttırmış, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da ABD askerlerinin Türkiye’nin olası operasyon rotası dışına çekildiğini doğrulamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Fahrettin Altun resmi Twitter hesabında paylaştığı mesajında, Türk ordusunun Türkiye-Suriye sınırını Özgür Suriye Ordusu ile birlikte kısa süre içinde geçeceğini yazdı.

Fahrettin Altun “YPG militanlarının iki seçeneği var: Ya hemen saf değiştirebilirler ya da IŞİD’le mücadele çabalarımızı sekteye uğratmalarına engel oluruz” diye yazdı.

Fahrettin Altun@fahrettinaltun

The Turkish military, together with the Free Syrian Army, will cross the Turkish-Syrian border shortly.

YPG militants have two options: They can defect or we will have stop them from disrupting our counter-ISIS efforts.https://www.washingtonpost.com/opinions/2019/10/08/world-must-support-turkeys-plan-northeastern-syria/ …

Opinion | The world must support Turkey’s plan for northeastern Syria

Turkey, which has NATO’s second-largest army, is willing and able to take the lead now in the fight against ISIS.

washingtonpost.com

645

00:15 - 9 Eki 2019

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

354 kişi bunun hakkında konuşuyor

 

“Trump IŞİD’le mücadelenin liderliğini Türkiye’ye devretmeyi kabul etti”

Fahrettin Altun Twitter’dan paylaştığı bu mesajların altına Washington Post gazetesi için kaleme aldığı görüş yazısını da paylaştı. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Altun yazdığı makalede uluslararası toplumun Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusu için ortaya koyduğu plana destek vermesi gerektiğini belirtti.

Başkan Trump’ın Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde Suriye’de IŞİD’le mücadelenin liderliğini Türkiye’ye devretmeyi kabul ettiğini belirtti.

Eski ABD Başkanlarından George Washington’ın “ABD kalıcı ittifaklardan uzak durmalıdır” sözüne atıfta bulunan Fahrettin Altun “Amerikalı yetkililer yıllardır terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG ike ortaklıklarının taktiksel olduğunu söylüyor. Trump’ın son kararı da bu görüşü yansıtıyor.” diye yazdı.

“Ulusumuzun hayatı tehlikede”

Fahrettin Altun Washington Post için kaleme aldığı makalede “ABD gibi Türkiye de yok edecek canavar arayışı içinde sınırları dışına gitmiyor. Ancak canavarlar kapılarımıza dayanıp vatandaşlarımıza zarar vermeye teşebbüs ettiğinde, karşılık vermek zorundayız. Genç kadın ve erkekleri savaşa göndermek hiçbir zaman kolay bir karar değildir. Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe savaş cinayettir.’ Ne yazık ki bugün tam da böyle bir durumun içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

“ABD yükü uzun süre taşıdı, Türkiye liderlik etmeye hazır”

Altun makalede “YPG’nin IŞİD’le mücadelenin liderliğindeki değişimi kabul edip etmeyeceğini göreceğiz. Önlerinde iki seçenek var. Gerçekten IŞİD’le mücadeleyle ilgileniyorlarsa, gecikmeden saf değiştirebilirler. Ya da Türk askerlerine karşı savaşmalarını söyleyen komutanlarının sözünü dinleyebilirler. Bu durumda bizim de onların IŞİD’le mücadele çabalarımıza zarar vermelerini engellemekten başka seçeneğimiz kalmaz” diye yazdı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Fahrettin Altun makalenin son bölümünde de “Amerika IŞİD’le mücadelenin yükünü çok uzun süre taşıdı. NATO’nun ikinci en büyük ordusun sahip olan Türkiye artık bu sürece liderlik etmeye, Suriyeli mültecileri evlerine döndürmeye hazırdır. Bu kritik dönüm noktasında, uluslararası toplum Türkiye’nin yeniden inşa ve Suriye’nin istikrara kavuşturulması çabalarına destek vermelidir” ifadelerini kullandı.

SDG’den “IŞİD’den intihar saldırısı” iddiası

Suriye Demokratik Güçleri ise IŞİD’in Türkiye’nin olası operasyonunu fırsat bilerek Rakka’daki mevzilere intihar saldırısı düzenlediğini iddia etti.

Ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin Twitter hesabından paylaşılan mesajda Türkiye’nin operasyonunda masum sivillerin kanının döküleceği iddia edildi. IŞİD’le mücadelede koalisyon içinde birlikte savaşan ülkelere bölgede insani krizin yaşanmasının engellenmesi için “sorumluluklarını yerine getirme” çağrısı yapıldı.

Coordination & Military Ops Center - SDF@cmoc_sdf

BREAKING NEWS: takes advantage of Imminent invasion
3x suicide bombings on our military positions in Raqqa, clashes still ongoing@rabrowne75 @gaylelemmon @vvanwilgenburg @mustefabali @mutludc @SOJTFOIR @CJTFOIR

307

01:06 - 9 Eki 2019

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

476 kişi bunun hakkında konuşuyor

Başkan Trump'ın Suriye kararına sert tepki gösteren Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Twitter'dan Türk hükümetini hedef alan mesajlarını sürdürdü. Graham "Türk hükümetine sesleniyorum. Suriye'nin kuzeydoğusuna girmek için yeşil ışık yakılmadı. Bu konuda Kongre'de aşmamanız gereken bir kırmızı çizgi olarak görmeniz gereken her iki partinin de desteğini alan büyük bir itiraz var" diye yazdı.

Graham "Kürtlerin Yanında Dur" etiketiyle paylaştığı mesajında "Kırılgan bir ilişkiden geriye ne kaldıysa onu da yok etmek istiyorsanız, Suriye'de askeri bir işgal bu işi görür" ifadesini kullandı.

Lindsey Graham@LindseyGrahamSC

To the Turkish Government:

You do NOT have a green light to enter into northern Syria.

There is massive bipartisan opposition in Congress, which you should see as a red line you should not cross.

2.490

01:33 - 9 Eki 2019

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

2.113 kişi bunun hakkında konuşuyor