Pentagon: ‘Türk Pilotların F-35 Eğitimi Devam Edecek’

Amerika’nın Rusya’dan S-400 alma planı gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 projesiyle ilgili teçhizat sevkiyatını durdurmasının ardından Arizona’da Türk pilotların F-35 eğitiminin akıbeti gündeme gelmişti. Pentagon pilotların eğitimin devam edeceğini açıkladı

Pentagon: ‘Türk Pilotların F-35 Eğitimi Devam Edecek’

Amerika’nın Rusya’dan S-400 alma planı gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 projesiyle ilgili teçhizat sevkiyatını durdurmasının ardından Arizona’da Türk pilotların F-35 eğitiminin akıbeti gündeme gelmişti. Pentagon pilotların eğitimin devam edeceğini açıkladı.

Pentagon sözcüsü Charles Summers, Luke Hava Üssü’nde Türk pilotlara verilen F-35 eğitiminin devam edeceğini belirtti.

Sözcüye Amerika’nın hava üssündeki iki savaş uçağını geri almak gibi bir planının olup olmadığı soruldu. Pentagon sözcüsü Charlie Summers “Böyle bir şey yapma planımız yok” diye konuştu.

"Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması 50-75 uçağın üretimini etkiler"

Pentagon yetkilisi, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının 75 uçağın üretim hızını etkileyeceğini söyledi.

Washington ile Ankara arasında Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alma planı yüzünden gerilimin tırmandığı bir dönemde, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının olası etkileri Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu’ndaki oturumda gündeme geldi.

Oturumda Kongre üyelerinin sorularını yanıtlayan ve F-35 projesinin başında yer alan Koramiral Mathias Winter, “Türkiye’nin projede yer almaması 2 yıllık bir zaman zarfında 50 ila 75 uçağı etkiler” diye konuştu.

Pentagon yetkilisi Türkiye’nin F-35 parçalarının yüzde 6 ve yüzde 7’sini ürettiğini söyledi.

Türkiye F-35 savaş uçaklarının yakıt haznesi, iniş takımları ve kokpit gösterge ekranını üretiyor. F-35’in karmaşık üretim süreci ve ABD’nin konuyla ilgili bakış açısıyla ilgili bilgi sahibi olan kaynaklar geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamada Türkiye’nin F-35 projesi içindeki yerinin başka ülkelerce doldurulabileceğini söylemişti.

Koramiral Winter Türkiye’nin projeden çıkarılması durumunda “45-90 gün içeresinde bu parçaların tedariğinin yavaşlaması ya da üç üretim merkezine tedariğinin durması söz konusu olabilir” dedi.

F-35’in İtalya, Teksas ve Japonya’da üretim tesisi bulunuyor. Koramiral Winter “Şu anda tedarik zincirinde bir aksama olmadı” diye konuştu. Koramiral Winter, F-35 programı kapsamında bu yıl 131 savaş uçağının teslimatının yapılması planlanıyor.

Amerika bu hafta başında Türkiye’ye F-35 projesiyle bağlantılı teçhizat sevkiyatını durdurmuştu. Washington’ın bu hamlesi Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi satın alma planına yönelik ilk somut adım olmuştu.