MSB: YPG Tel Abyad’da Sivillere Saldırdı 13 Ölü

Suriye’nin Türkiye sınırına yakın kentlerinden Tel Abyad’da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 13 kişinin öldüğü ve 30’dan fazla yaralı olduğu bildiriliyor. Milli Savunma Bakanlığı saldırıyı YPG'nin düzenlediğini ve sivillerin hedef alındığını açıkladı

MSB: YPG Tel Abyad’da Sivillere Saldırdı 13 Ölü

Suriye’nin Türkiye sınırına yakın kentlerinden Tel Abyad’da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 13 kişinin öldüğü ve 30’dan fazla yaralı olduğu bildiriliyor.

Reuters haber ajansının Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve Anadolu Ajansı’na dayandırarak aktardığı haberde saldırının bomba yüklü araçla Cumartesi günü ilçe merkezindeki pazar yerine düzenlendiği kaydedildi.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, saldırıda sivillerin hedef alındığını açıkladı.

T.C. Millî Savunma Bakanlığı@tcsavunma

Barış Pınarı Harekâtı neticesinde evlerine ve topraklarına geri dönebilen Tel Abyadlı masum sivillere yönelik bombalı terör saldırısı yapan eli kanlı PKK/YPG’li teröristlerin bu insanlık dışı saldırısını en sert şekilde kınıyoruz! https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/2112019-75130 …

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

3.507

15:09 - 2 Kas 2019

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

1.038 kişi bunun hakkında konuşuyor

MSB’nın açıklamasında, ”YPG/PKK tarafından Telabyad'da pazar yerinde bombalı aracın patlatılması sonucu 13 sivil hayatını kaybetti, 20 civarında sivil yaralandı. Tüm ülkeleri terör örgütüne karşı tavır almaya davet ediyoruz" denildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, paylaştığı Twitter mesajında "Tel Abyad’da onlarca masumu hedef alan saldırı terör örgütü YPG‘ye kol kanat geren, onu masum gösterenlere ibret olsun. Bu hain saldırı, Barış Pınarı Harekatı'nın ne kadar doğru ve yerinde olduğunun en büyük göstergesidir" dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu@MevlutCavusoglu

Tel Abyad’da onlarca masumu hedef alan saldırı terör örgütü YPG‘ye kol kanat geren, onu masum gösterenlere ibret olsun. Bu hain saldırı, ’nın ne kadar doğru ve yerinde olduğunun en büyük göstergesidir.

2.003

17:31 - 2 Kas 2019

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

562 kişi bunun hakkında konuşuyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "Bu saldırı, YPG terör örgütünün gerçek ve kanlı yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur" dedi.

Ibrahim Kalin@ikalin1

Tel Abyad’da pazar yerine yapılan ve sivilleri hedef alan saldırıda 13 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı.
Bu saldırı, YPG terör örgütünün gerçek ve kanlı yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur.
Türkiye, terörün her türüne karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.

4.900

15:28 - 2 Kas 2019

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

1.277 kişi bunun hakkında konuşuyor

Omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nden saldırıyla ilgili açıklama gelmedi.

Tel Abyad, Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrasında Türkiye’nin desteklediği yerel muhalif grupların kontroluna geçmişti. Suriye’deki iç savaşın başlamasından sonra önce muhalif grupların ardından bir süre IŞİD’in kontroluna geçen Tel Abyad, Türkiye’nin operasyonuna kadar da YPG’nin elindeydi.