Fransa'da Sarı Yelekli Lider Eric Drouet Yeniden Gözaltına Alındı

Fransa'da 17 Kasım'dan bu yana hükümetin vergi politikalarına karşı ayaklanan Sarı Yelekliler hareketinin öncüsü ve bilinen ilk liderlerinden Eric Drouet, Concorde Meydanı'nda düzenlediği eylem sırasında gözaltına alındı

Fransa'da Sarı Yelekli Lider Eric Drouet Yeniden Gözaltına Alındı

MEDYABERLİN-Fransa'da 17 Kasım'dan bu yana hükümetin vergi politikalarına karşı ayaklanan Sarı Yelekliler hareketinin öncüsü ve bilinen ilk liderlerinden Eric Drouet, Concorde Meydanı'nda düzenlediği eylem sırasında gözaltına alındı. Drouet'nin gözaltına alınması, Sarı Yelekliler'i öfkelendirirken, muhalefet tarafından da "Skandal, polis devleti, politik polis" sözleriyle eleştirildi.

Geçtiğimiz hafta Versailles Sarayı'nda eylem yapacaklarını bildirip, son dakikada adres değiştirerek, yüzlerce eylemciyi Paris'in merkezinde Montmartre'da toplayan Eric Drouet, bu eylem nedeniyle ilk kez 22 Aralık'ta göz altına alınmıştı.

Çarşamba akşamı yeniden Facebook sayfasından eylem çağrısı yapan Drouet, bu kez Sarı Yelekliler'i Concorde meydanına çağırdı ve "Sarı yeleklerinizi giymeden gelin, ses getiren ve kamuoyunu şoke edecek bir eylem yapalım" dedi.

Daha önce de "Elysee Sarayı'na gireceğiz" açıklaması yapan Drouet'nin, Elysee'ye yakın bir meydan olan Concorde'da eylem çağrısı yapması polisi harekete geçirdi.

Yaklaşık 50 kadar gösterici akşam 21.00 sularında, bugüne kadar eylemlerde ölen 10 kişi ile yaralanan 2 binden fazla Sarı Yelekli'yi anmak için Concorde Meydanı'nda toplandı. Ancak bir süre sonra çevik kuvvet polisi, izinsiz olduğu gerekçesiyle gruba müdahale ederek, Eric Drouet'yi ve beraberinde bir grup göstericiyi göz altına aldı.

Eric Drouet, karakolda yaptığı kısa açıklamada, "Sadece ölenler anısına mum yakmak için gelmiştik. Artık bu ülkede hiçbir şey yapmaya hakkınız yok." diye konuştu.

Hükümet gözaltıları "İzinsiz gösteri düzenlenemez. Artık bir noktadan sonra kamu güvenliği ve otoritesi sağlanmalı" açıklamalarıyla savundu.

Hükümete eleştiriler yoğun

Televizyon ekranlarından tepkilerini dile getiren Sarı Yelekliler ise, hükümetin yangına körükle gittiğini, polisin Macron'un polisi değil halkın polisi olduğunu, Macron'un polisi muhalifleri bastırmak için kullanamayacağını dile getirdi. Hareketin sözcülerinden Benjamin Cauchy, "Banliyölerde araç yakanları, uyuşturucu satanları yakalamak yerine politize olan polis muhalifleri yakalıyor. Koruması Benalla suç işlediği halde dışarıda, Sarı Yelekliler gözaltında. Çifte standart. Bu sarı yeleklilerin öfkesini artırmaktan başka bir işe yaramaz. 68 Mayıs'ında gençlik hareketini başlatan Daniel Cohn Bendiht, polise eylem için başvuruda mı bulunmuştu." dedi.

Muhalefet partileri ise, hükümeti "polisi politize etmekle ve otoriter eğilim" ile suçladı. Eric Drouet'nin eylemlerini, hayranlıkla izlediğini açıklayan radikal sol parti La France Insoumise LFI lideri Jean Luc Melenchon, Twitter hesabından "Eric Drouet yeniden göz altında. Neden? Bu gücün suistimal edilmesidir. Politik bir polis hedefleniyor ve Sarı Yeleklilerin önderlerini taciz ediyorlar. Sarı Yeleklilere karşı şiddet, tutuklama, gözaltı artık yeter. Eric Drouet'yi serbest bırakın. Halkın sesini dile getirenleri rahat bırakın." dedi.

Macron'a Putin benzetmesi

Aşırı sağ Ulusal Birleşme (RN) Partisi yöneticisi Steeve Briois da, Macron'u Putin'e benzeterek, "Dikkat! Rus lider Putin'in muhaliflerinden birisi Moskova'da tutuklandı. Ay, yanlış adres. Rusya'da değilmiş, Fransa'da imiş, insan hakları ülkesinde." sözleriyle, alaycı bir eleştiride bulundu. Briois, "Bu bir skandal, bir utanç, artık polis Macron'a muhalifleri yakamalak için var." dedi. Parti yöneticilerinden Wallerand de Saint-Just de hükümetin sert tavrını, "Bu sorumsuz bir yaklaşım. Eric Drouet ertesi gün karakola davet edilmeliydi" sözleriyle eleştirdi.

Merkez siyasetin isimlerinden Herve Morin ise, "Bu krizin yönetiminde son derece amatör bir politika izleniyor. Bir kaç mum koymak isteyen 15 kişiye böyle bir müdahale anlaşılır değil." diye konuştu.

VOA