Eski Başkan George H. W. Bush Hayatını Kaybetti

Eski Amerika başkanlarından George H. W. Bush 94 yaşında hayatını kaybetti. George Herbert Walker Bush 12 Haziran 1924 doğumluydu.

Eski Başkan George H. W. Bush Hayatını Kaybetti

Eski Başkan George H. W. Bush Hayatını Kaybetti

MEDYABERLİN-Eski Amerika başkanlarından George H. W. Bush 94 yaşında hayatını kaybetti. George Herbert Walker Bush 12 Haziran 1924 doğumluydu.

1989-1993 yılları arasında Amerika Başkanlığı yapan Bush, en uzun süre yaşayan Amerika Başkanlığı yapmış isim oldu. Baba Bush’un yerel saatle 10:10’da hayatını kaybettiğini, yıllardır basın sözcülüğünü yapan Jim McGrath yayınladığı açıklamayla duyurdu. Açıklamada ölüm sebebine ilişkin bir detay paylaşılmadı.

Amerika’nın 41. Başkanı olan Bush, birinci Körfez savaşında Irak lideri Saddam Hüseyin’e karşı uluslararası koalisyonun oluşmasına liderlik etmişti. 11 Eylül saldırıları yaşandığında Amerika Başkanlığı koltuğunda oturan George W. Bush’un da babası olan Bush, Başkan olmadan önce Ronald Reagan döneminde 8 yıl süreyle Başkan Yardımcılığı yapmıştı.

Bush soğuk savaşın bitişi ve Berlin duvarının yıkılması süreçlerinde dünya siyaset sahnesindeki bir isimdi. Amerika Deniz Kuvvetleri’nde havacı bir asker olan Bush İkinci Dünya Savaşı sırasında orduda görev almıştı.

Baba Bush’un eşi, Barbara Bush da bu yıl Nisan ayında 92 yaşında ölmüş George H. W. Bush eşinin cenazesine tekerlekli sandalyeyle katılmıştı.

 

VOA