Bolton: ‘Türkiye Amerika’nın Kürt Müttefiklerini Korumalı’

Amerika Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesine yeni bir koşul ekledi. Bolton, Türkiye’nin Amerika’nın Kürt müttefiklerini koruma konusunda uzlaşması gerektiğini kaydetti

Bolton: ‘Türkiye Amerika’nın Kürt Müttefiklerini Korumalı’

MEDYABERLİN -Amerika Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesine yeni bir koşul ekledi. Bolton, Türkiye’nin Amerika’nın Kürt müttefiklerini koruma konusunda uzlaşması gerektiğini kaydetti.

Trump’ın Suriye’den çekilme kararı birçok soruyu da gündeme getirmişti.

İsrail’deki temasları sırasında açıklamalarda bulunan Bolton, Kürtlerin korunması gerektiği konusunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil Türk yetkililerle görüşmesinde gündeme getireceğini belirtti.

Bolton, “Türklerin asgaride Amerika’yla tam bir koordine içinde olmayan askeri harekat yapmaması gerektiğini düşünüyoruz böylece askerlerimizi tehlikeye atmazlar fakat aynı zamanda bizimle savaşan Suriyeli muhalif güçlerinin tehlikeye atılmaması konusunda Başkan’ın isteğini karşılaşmış olurlar” dedi.

Pazartesi günü Türkiye ziyaretini gerçekleştirecek olan Bolton, Amerika’nın Türkiye’yle amaçları ve kapasitelerini görmek için konuşacağını kaydetti.

Bolton Trump’ın duruşunun Türkiye’nin Kürtleri öldürmeyebileceği ve Amerika’nın da geri çekilmesinin bu konuda anlaşma olmadan gerçekleşmeyeceğini kaydetti.

VOA