Berlin Duvarı’nın Yıkılmasının 30.Yılı Kutlamaları.

Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde tarihi Brandenburg Kapısı önüne etkinlikler düzenlendi.

Berlin Duvarı’nın Yıkılmasının 30.Yılı  Kutlamaları.
Foto:Mahmut Tosun
Berlin Duvarı’nın Yıkılmasının 30.Yılı  Kutlamaları.
Berlin Duvarı’nın Yıkılmasının 30.Yılı  Kutlamaları.
Berlin Duvarı’nın Yıkılmasının 30.Yılı  Kutlamaları.

Berlin-

Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde tarihi Brandenburg Kapısı önüne havaya gerilen bir ağa 30.000 renkli mesajlar asıldı.

‘Utanç Duvarı’ olarak da bilinen ve şehri 28 yıl boyunca ortadan ikiye ayıran Berlin Duvarı yıkılalı 30 sene oldu. Barışçıl ihtilal olarak adlandırılan şehrinsorunsuz bir şekilde tekrar birleşmesi, 30. yıldönümünde bu yıl büyük kutlamalara sahne oluyor. Yedi gün boyunca yedi farklı alanda düzenlenecek kutlamalar festival havasında geçecek. Kutlamalar boyunca duvarın yıkılışını konu alan, sergiler, konserler, okumalar, paneller düzenlenecek. Bazı tarihi binalar gece özel 3D video projeksiyonları ile aydınlatılacak.

Berlin’den ve dünyanın dörtbir yanından insanların, Berlin Duvarı ve yıkılışı hakkındaki düşüncelerinin yer aldığı şeritler koca bir ağa tek tek bağlanarak Brandenburg Kapısı ve Zafer Anıtı arasında yer alan 17 Juli Caddesi üzerinde havaya asıldı. Amerikalı sanatçı Petrick Shearn’un tasarladığı sanat eseri kutlamaların sonuna kadar havada asılı kalacak. “Visions in Motions” adıverilen bu ilginç sanat çalışması 150 metre boyunda ve 12 çelik konstruksiyonyardımıyla havada asılı kalıyor. Sanatçı Petrick Shearn, çalışması hakkında yaptığı açıklamada “Konuyla ilgili aldığımız bütün mesajlar ciddi tartışmalar yanında sevinç, umut ve olumlu hatıralar da içeriyordu. Ama bunun yanında kızgınlıklar da vardı. Duvarın taşlarını, bazı pencereleri kırmak için kullanmalıydık deniyordu mesela. Bunu anlayabiliyorum” ifadelerini kullandı. 

Ağa bağlanan toplam 100.000 renkli şeridin otuz binini oluşturan mesajlarda, Berlinliler şehirle ilgili ümitlerini, hatıralarını, isteklerini ve gelecekle ilgili vizyonlarını dile getirdiler. Yedi gün boyunca havada asılı kalacak mesajlar, geçmişin olumsuzluklarından ders çıkarıp daha güzel bir geleceğe doğru dalgalanacak.  “Visions in Motions” Berlinlilerin yanı sıra şehri ziyarete gelen çok sayıda turistin de ilgi alanı oldu. Yüzbinlerce kişinin bu ilginç sanat çalışmasını ziyareti bekleniyor.

1961 senesinde doğu ve batı olarak ikiye bölünen Berlin, 28 yıl sonra 1989’da duvarın yıkılmasıyla tekrar birleşti.Berlin Duvarı bu süre zarfında pek çok acı, ayrılık, gözyaşı ve aralarında iki de Türk çocuğunun olduğu 250 insanın ölümüne neden olmuştu. 

Haber:Mustafa Ekşi