Amerika Assange’ın İadesini İstiyor

İngiliz polisi Amerika'nın Wikileaks’ın kurucusu Julian Assange’ın iadesini istediğini açıkladı. Assange 7 yıldır bulunduğu Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde gözaltına alınmıştı

Amerika Assange’ın İadesini İstiyor

İngiliz polisi Amerika’nın Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın iadesini istediğini belirtti.

İngiliz polisi Assange'ın Amerika adına gözaltına alındığını kaydetti.

İngiliz polisi Wikileaks’ın kurucusu Julian Assange’ı yedi yıldır bulunduğu Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde gözaltına almıştı.

Ruptly@Ruptly

 · 5h

Replying to @Ruptly

BREAKING: has been removed from Ecuadorian embassy and arrested by police

Ruptly@Ruptly

BREAKING: removed from embassy - video pic.twitter.com/qsHy7ZVPg5

7,337

11:50 AM - Apr 11, 2019

Twitter Ads info and privacy

Embedded video

9,773 people are talking about this

Assange Perşembe günü Londra’daki mahkeme tarafından 2012’de tecavüz iddiaları nedeniyle İsveç’e iade edilmesi kararının ardından kefalet koşullarını ihlal etmekle suçlandı. Assange suçlamayı reddetti.

Assange hakkındaki ceza daha sonra verilecek. Assange’ın bu suçtan maksimum 12 ay hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Assange hakkındaki cinsel saldırı suçlaması nedeniyle İsveç’e iade edilmemek için Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmıştı.

47 yaşındaki Assange Wikileaks hakkındaki iddialar nedeniyle Amerika’ya iade edilmekten çekiniyordu.

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, uluslararası teamülleri sürekli ihlal ettiği gerekçesiyle Assange’ın Ekvador Büyüekelçiliği’ndeki mültecilik durumunu geri çektiğini belirtmişti.

Wikileaks ise Ekvador’un uluslararası hukuku çiğneyerek bunu yaptığını belirten bir tweet mesajı paylaştı.

Assange Amerika için önemli bir isim. Özellikle 2016 başkanlık seçimleri sürecinde Wikilieaks, Demokratlar'a ait binlerce elektronik yazışmayı sızdırmıştı. Bu yazışmalar arasında Hillary Clinton'ın seçim kampanyasından sorumlu John Podesta'nın e-postaları da bulunuyordu.

O dönemde başkan adayı olan Donald Trump da Wikileaks’le ilgili övgü dolu sözler dile getirmişti. Trump, "Julian Assange Podesta'yı 14 yaşındaki bir çocuğun hacklemiş olabileceğini söylüyor. Demokrat Parti neden bu kadar dikkatsizdi? Assange, bilgileri kendisine Rusya'nın vermediğini de söyledi" mesajını paylaşmıştı.

Donald J. Trump@realDonaldTrump

Julian Assange said "a 14 year old could have hacked Podesta" - why was DNC so careless? Also said Russians did not give him the info!

59,2 B

14:22 - 4 Oca 2017

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

30,6 B kişi bunun hakkında konuşuyor

Assange’ın bugün içerisinde mahkemeye çıkartılabileceği belirtiliyor.

Assange’ın ABD tarafından bilgisayar korsanlığı faaliyeti tasarlamakla suçlanması bekleniyor.

47 yaşındaki Assange, Wikileaks’i 2006 yılında kurmuş, aralarında ABD ve diğer ülkeler arasındaki diplomatik yazışmaların da olduğu gizli resmi bilgileri yayınlamıştı.

2011 yılının Kasım ayında Londra Yüksek Mahkemesi Assange’ın hakkındaki cinsel taciz suçlamaları konusunda ifade vermek üzere İsveç’e iade edilmesi gerektiği kararını vermişti. Suçlamalar iki eski Wikileaks gönüllüsü tarafından 2010 yılında yapılmıştı.

Assange, temyiz davasını kaybetmesinin ardından 2012 yılının Temmuz ayında sınır dışı edilmekten kurtulmak için Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmıştı. Ağustos ayındaysa Amerika karşıtı solcu devlet başkanı Rafael Correa tarafından kendisine siyasi sığınma hakkı verilmişti.

İsveç’in hakkındaki suçlamayı düşürmesinin arından da Assange, ABD’de yargılanmaktan kaçınmak için burada kalmaya devam etti.

Ancak 2017’de Ekvador’da yapılan seçimlerde Correa’nın yerine Lenin Moreno’nun geçmesi Assange’ın kaderini değiştirdi. Correa hükümetinde başkan yardımcısı olarak görev yapan Moreno başkanlığı sırasında daha ABD dostu bir çizgi izlemeye karar verdi.

Moreno, son günlerde Assange’ı açık şekilde eleştiriyor, onun önceki yönetimden devralınan bir sorun olduğunu söylüyor ve sığınma hakkını ihlal ettiğini kaydediyordu.

2010 yılının Temmuz ayında Wikileaks çoğu Afganistan’daki savaşla ilgili gizli ABD ordu raporlarından oluşan 91 binden fazla belge yayınladı. Aynı yılın Ekim ayında 2004-2009 yılları arasındaki Irak savaşıyla ilgili 400 bin kadar gizli belgeyi sızdırdı.

Moreno, Assange’ın gözaltına alınmasının ardından Ekvador’un Assange’a karşı görevini yerine getirdiğini ancak Assange’ın Wikileaks sızıntılarını sürdürerek sığınma statüsünün ülkelerin iç işlerine karışmamasını gerektiren koşulunu ihlal ettiğini söyledi.

Moreno Twitter’dan yayınladığı bir videoda bu ihlallerin en son örneğinin 2019’da Vatikan’la ilgili sızdırılan belgeler olduğunu söyledi.

Moreno, “Ekvador sabrının sonuna geldi” ifadesini kullandı.

Moreno İngiltere’den Assange’ın işkence ya da ölüm cezası alacağı bir ülkeye iade edilmemesini istediğini, İngiltere hükümetinin de bunu yazılı olarak onayladığını ifade etti.

İngiltere Başbakanı Theresa May ise Assange'ın tutuklanmasının kimsenin kanunun üstünde olmadığını gösterdiğini söyledi.