ABD ve Türkiye Arasında S-400 Gerilimi Tırmanıyor

ABD'de NATO toplantılarının yapıldığı sırada Washington ve Ankara arasındaki S-400 gerilimi karşılıklı açıklamalarla tırmandı. Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence 'Türkiye bir tercih yapmak zorunda' sözleriyle Türkiye'yi uyardı. Ankara'dan bu sözlere sert tepki geldi

ABD ve Türkiye Arasında S-400 Gerilimi Tırmanıyor

Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence Washington’da NATO’nun kuruluşunun 70. Yıldönümü çerçevesinde düzenlenen toplantıda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alma planıyla ilgili konuştu. Türkiye’ye tercih yapma çağrısında bulunan ve uyarılarını Twitter üzerinden de yineleyen Pence’e Türkiye’den tepki geldi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alımına ilişkin tartışma NATO’nun 70. Yıldönümü’nde Amerika'da yapılan toplantılarda gündeme gelen konular arasındaydı.

Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence NATO zirvesi kapsamında yapılan bir toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’ye S-400 konusunda geri adım atma çağrısında bulundu.

NATO'nun 70. Yıldönümü kapsamında Amerika’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Washington’da düzenlenen bir başka toplantıda yaptığı açıklamada Türkiye’nin S-400 konusunda kararlı olduğu mesajını verdi.

Çavuşoğlu Atlantik Konseyi, German Marshall Fund ve Münih Güvenlik Konferansı tarafından düzenlenen panelde konuyla ilgili olarak, “İş bitti, geri adım atmayacağız” ifadelerini kullandı.

Pence: "Türkiye bir tercih yapmak zorunda"

Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu sözlerinden kısa bir süre sonra ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Twitter üzerinden mesaj paylaştı.

Pence, “Türkiye bir tercih yapmak zorunda. Tarihteki en başarılı askeri ittifakta kritik öneme sahip bir ortak olarak mı kalmak istiyor? Yoksa, ittifakımızı sarsacak pervasız kararlar alarak bu birlikteliğin güvenliğini riske mi atmak istiyor?” diye yazdı.

Vice President Mike Pence@VP

 · 4h

Replying to @VP

.@POTUS has made it clear that we will not stand idly by while @NATO allies purchase weapons from our adversaries that threaten the cohesion of our alliance.

Vice President Mike Pence@VP

Turkey must choose. Does it want to remain a critical partner in the most successful military alliance in history or does it want to risk the security of that partnership by making such reckless decisions that undermine our @NATO alliance?

2,213

8:15 PM - Apr 3, 2019

Twitter Ads info and privacy

1,689 people are talking about this

Ankara'dan Pence'e sert tepki

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in sözlerine Türkiye’den ilk tepki Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan geldi.

Fuat Oktay resmi Twitter hesabı üzerinden İngilizce olarak paylaştığı mesajında, “Amerika Birleşik Devletleri bir tercih yapmak zorunda! Türkiye’nin müttefiği olarak mı kalmak istiyor, yoksa NATO müttefiğinin düşmanları karşısında savunulmasını hiçe sayarak teröristlerle ortaklık kurup dostluğumuzu riske mi atmak istiyor?” ifadelerini kullandı.

Fuat Oktay@fuatoktay06

The United States must choose. Does it want to remain Turkey’s ally or risk our friendship by joining forces with terrorists to undermine its NATO ally’s defense against its enemies?

5,263

9:09 PM - Apr 3, 2019

Twitter Ads info and privacy

2,445 people are talking about this