ABD Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na Çağırıldı

Türk Dışişleri Bakanlığı, ABD Maslahatgüzarı’nı çağırarak Amerikan Büyükelçiliği tarafından dün Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli’yle ilgili tartışmalı bir Twitter mesajının beğenilmesi konusunda açıklama yapmasını istedi

ABD Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na Çağırıldı

ANKARA — 

Türk Dışişleri Bakanlığı, ABD Maslahatgüzarı’nı çağırarak Amerikan Büyükelçiliği tarafından dün Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli’yle ilgili tartışmalı bir Twitter mesajının beğenilmesi konusunda açıklama yapmasını istedi.

ABD Büyükelçiliği tarafından beğenilen Twitter paylaşımında sağlık sorunu nedeniyle hastaneye kaldırılan Devlet Bahçeli için “Türkiye halkları Bahçelisiz siyaset dönemine hazır olmalı” deniyordu. Bu Twitter mesajını paylaşan Ergun Babahan, FETÖ soruşturmasında firari durumda bulunuyor.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin yanlışlıkla beğenildiğini vurgulamasına rağmen Babahan’ın tweetindeki MHP Lideri Bahçeli’nin sağlığıyla ilgili olumsuz yöndeki ifadeleri dolayısıyla ABD ve ABD Elçiliği sosyal medyada hedef haline geldi.

ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından dün gece geç saatte yapılan açıklamadaysa, “Bugün büyükelçiliğimizin Twitter hesabından ilgisiz bir mesaj yanlışlıkla beğenilmiştir. Söz konusu hatadan ve yaratmış olabileceği karışıklıktan dolayı özür diliyoruz” denildi. Ayrıca sosyal medya paylaşımına yapılan beğeni de bu açıklamanın ardından kaldırıldı.

US Embassy Turkey@USEmbassyTurkey

 · 23 sa

Earlier today our Embassy Twitter account “liked” an unrelated post in error. We regret the mistake and apologize for any confusion.

US Embassy Turkey@USEmbassyTurkey

Bugün büyükelçiliğimizin Twitter hesabından ilgisiz bir mesaj yanlışlıkla beğenilmiştir. Söz konusu hatadan ve yaratmış olabileceği kafa karışıklığından dolayı özür diliyoruz.

123

22:02 - 5 Eki 2019

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

1.156 kişi bunun hakkında konuşuyor

Yine ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından bugün yapılan ikinci bir paylaşımdaysa "Dün Twitter hesabımızda gerçekleşen hatadan dolayı özür dileriz. Ergun Babahan ile bir ilişiğimiz olmadığı gibi, attığı tweet’in içeriğini de onaylamıyoruz ve kabul etmiyoruz. Söz konusu hatadan üzüntü duyduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz" denildi.

Tartışma iki NATO müttefikinin ilişkilerinde iniş ve çıkışların hakim olduğu bir dönemde yaşanıyor. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyon uyarılarının arttığı son günlerde Ankara, Washington’u burada birlikte oluşturulacak bir güvenli bölge için yapılan çabaları engellemekle suçluyor.

Türkiye-ABD ilişkileri son yıllarda bir dizi konu nedeniyle baskı altında. Bunlar arasında Türkiye’nin Rus füze savunma sistemi S-400 alımı, iki ülkenin Suriye politikalarındaki görüş ayrılığı ve Türkiye’de bazı ABD konsoloslukları çalışanlarıyla Amerikan vatandaşlarının gözaltında tutulması geliyor.

MHP ve AKP geçen yıl yapılan seçimlerde ittifak kurarak mecliste çoğunluğu elde etmişti.

Dışişleri Bakanlığı'nın bugünkü açıklamasında ABD Maslahatgüzarı’ndan konuyla ilgili açık ve net bir izahat istendiği belirtildi.

Ömer Çelik@omerrcelik

ABD Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesabının, MHP Genel Başkanı Sn Bahçeli’nin sağlığına ilişkin insani açıdan kabul edilemez, diplomatik teamüllere tamamen aykırı "beğeni"nisini şiddetle kınıyoruz.

3.954

07:19 - 6 Eki 2019

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

1.373 kişi bunun hakkında konuşuyor

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter’da yaptığı açıklamada, "ABD Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesabının, MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli'nin sağlığına ilişkin insani açıdan kabul edilemez, diplomatik teamüllere tamamen aykırı 'beğeni'sini şiddetle kınıyoruz” denildi.

Ömer Çelik@omerrcelik

 · 13 sa

@omerrcelik adlı kullanıcıya yanıt olarak

ABD Büyükelçiliği Türkiye’yi terör örgütleriyle bağlantılı kişiler üzerinden değil, doğru analiz yapabilen kişiler üzerinden anlamaya çalışmalıdır. İnsani konularda hassas olunması ise izah gerektirmeyen bir durumdur.

Ömer Çelik@omerrcelik

Hiçbir büyükelçilik Türkiye’deki hiçbir siyasi parti ve siyasetçi hakkında bu şekilde yorum yapamaz. Diplomatik teamüllere saygı esastır. Terör örgütleriyle bağlantılı kişiler bir büyükelçiliğin referansı olamaz.

955

07:35 - 6 Eki 2019

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

308 kişi bunun hakkında konuşuyor

Açıklamada “ABD Dışişleri Bakanlığının ve ABD Büyükelçiliğinin konuyu ciddi şekilde soruşturmasını ve gereğini yapmasını bekliyoruz” denilen açıklamada “Terör örgütleriyle bağlantılı kişiler bir büyükelçiliğin referansı olamaz” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Başkanı Fahrettin Altun da, ABD Elçiliği’ni eleştirerek, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan da söz konusu beğeni yanlışlığıyla ilgili elçilikte kim sorumluysa gereğinin yapılmasını talep etti. Altun, İngilizce yaptığı paylaşımda, ABD Elçiliği’nin Türkiye’nin iç işlerine karışmaması gerektiğini de ifade etti.

Fahrettin Altun@fahrettinaltun

Freudian slip?

The US Embassy has no business meddling in Turkey’s domestic affairs.@StateDept must investigate this incident and discipline those responsible.

US Embassy 'likes' post by FETÖ-linked figure claiming Bahçeli's 'end is near' http://sabahdai.ly/i27dru 

US Embassy 'likes' post by FETÖ-linked figure claiming Bahçeli's 'end is near'

US Embassy 'likes' post by FETÖ-linked figure claiming Bahçeli's 'end is near'

The U.S. Embassy in Turkey 'liked' a message by a FETÖ supporter on Twitter predicting the end of the Nationalist Movement Party (MHP) chairman's political...

dailysabah.com

1,695

9:36 PM - Oct 5, 2019

Twitter Ads info and privacy

911 people are talking about this

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ise dün gece Twitter’dan yaptığı açıklamada, Bahçeli’nin sağlığına kavuştuğunu belirtti.

E. Semih Yalçın@E_SemihYalcin

3-MHP Lideri Devlet Bahçeli sağlığına kavuşmuştur; önümüzdeki hafta partimizin başında olacaktır. Onun fevtini ve mevtini bekleyen siyasi mevtalarla emperyalist ağababaları, hayal kırıklığına uğrayacaksınız!

2.447

21:24 - 5 Eki 2019

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

900 kişi bunun hakkında konuşuyor

Yalçın “MHP Lideri Devlet Bahçeli sağlığına kavuşmuştur; önümüzdeki hafta partimizin başında olacaktır” ifadelerini kullandı.

Babahan daha önce Kılıçdaroğlu mesajıyla tepki çekmişti

Babahan, geçmişte AKP’nin iktidara gelmesi sonrasında 2002’de Sabah gazetesinde genel yayın yönetmenliği, ardından Star gazetesinde köşe yazarlığı yaptı, bu yıllarda TRT’de yorumcu olarak görev aldı. Sonrasında 2012 yılında o dönemki futboldaki şike meselesiyle ilgili sosyal medya paylaşımlarıyla Fethullah Gülen cemaatini hedef aldığı gerekçesiyle görev aldığı medya kuruluşlarında işten çıkartıldı. Sonrasında bu cemaat yapılanmasıyla yakınlaştığı vurgulanan Babahan, Ekim 2014 sonrasında Millet gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başladı. Darbe girişimiyle birlikte İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yakalama kararı alınan Babahan, Türkiye’de “FETÖ firarisi” olarak aranan bir isim.

Babahan, daha önce de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaşamıyla ilgili tehdit içerikli Twitter mesajıyla tepki çekmişti. Babahan, Kılıçdaroğlu’na yönelik terör örgütü PKK’nın suikast girişimi üzerine 25 Ağustos 2016’da "Faşizme destek veren herkes bedelini ödeyecektir. Buna Kılıçdaroğlu da dahil. Bu henüz başlangıç...” mesajını paylaşmıştı. Kılıçdaroğlu, o gün Artvin’de Şavşat’tan Ardanuç’a gidişi sırasında, beraberindeki partililerle birlikte aracında silahlı saldırıya maruz kalmıştı. Saldırı sırasında 24 yaşındaki Jandarma er Fatih Çaybaşı hayatını kaybetmişti.