Trump: 'Erdoğan Suriye'de IŞİD'den Kalanları Yok Edeceğini Söyledi'

Amerika Başkanı Donald Trump’la Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonda görüştü. Trump görüşmeyle ilgili Cumartesi attığı tweet mesajında Erdoğan’la uzun ve yapıcı bir telefon görüşmesi yaptığını kaydetti.

Trump: 'Erdoğan Suriye'de IŞİD'den Kalanları Yok Edeceğini Söyledi'

Trump: 'Erdoğan Suriye'de IŞİD'den Kalanları Yok Edeceğini Söyledi'

MEDYABERLİN -Amerika Başkanı Donald Trump’la Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonda görüştü. Trump görüşmeyle ilgili Cumartesi attığı tweet mesajında Erdoğan’la uzun ve yapıcı bir telefon görüşmesi yaptığını kaydetti.

Trump Pazar geceyarısı Twitter'da paylaştığı yeni bir mesajda Erdoğan'ın kendisine Suriye'de IŞİD'den geriye ne kaldıysa Türkiye'nin yok edeceği konusunda güçlü bir bilgilendirme yaptığını kaydetti. Trump Erdoğan'ı kastederek, 'O bunu yapabilecek biri. Üstelik (Suriye'nin) kapı komşusu. Askerlerimiz evlerine dönüyor!' dedi.

President @RT_Erdogan of Turkey has very strongly informed me that he will eradicate whatever is left of ISIS in Syria....and he is a man who can do it plus, Turkey is right “next door.” Our troops are coming home!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 24, 2018

Trump, Cumartesi günü paylaştığı mesajında “IŞİD, Suriye’deki ortak dahiliyetimizi, yavaş ve iyi koordine edilmiş şekilde Amerikan askerlerinin bölgeden çıkmasını konuştuk. Yıllar sona eve geliyorlar. Genişleyen ticareti de konuştuk” demişti.

I just had a long and productive call with President @RT_Erdogan of Turkey. We discussed ISIS, our mutual involvement in Syria, & the slow & highly coordinated pullout of U.S. troops from the area. After many years they are coming home. We also discussed heavily expanded Trade.

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 23, 2018

Trump’ın Çarşamba günü ani bir kararla Suriye’deki Amerikan askerlerini geri çekeceğini açıklaması sadece Amerika’da değil uluslararası toplumda da şaşkınlık yaratmıştı.

Trump'ın kararının ardından Savunma Bakanı Jim Mattis'le Amerika'nın IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk istifa etmişti.

Amerikan komuoyu da çoğunlukla kararın zamansızlığı üzerinde durmuş, Kürtlerin yüzüstü bırakıldığı yorumları medyada yer almıştı.

VOA