sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Veri yedekleme ve veri güvenliğinin önemi


Bu makale 2018-06-27 19:39:09 eklenmiş ve 4408 kez görüntülenmiştir.
Arif GÜNAY

Merhaba ben Arif Günay,
Bundan böyle Medya berlin ailesi için bilgim kadarı ile bilişim ile ilgili makaleler paylaşıcam.
Kendimi şimdilik detaylıca anlatmaya gerek yok diyorum ne derler Arife tarif ne hacet diyerek ilk makaleme giriş yapıyorum.
Veri ve güvenliği,
Kimimiz için hiç bir anlamı yok, kimimiz içinse herşey.
Gelin detaylı bir şekilde bu veri ve güvenliğinin önemine bakalım.

Yedekleme genel anlamıyla bir bilgisayar sisteminde bulunan donanım, yazılım ve verilerin arıza, hasar yada hatalı işlemlerden dolayı oluşabilecek problemlerden kendimizi minimum zararla kurtarma için icra ettiğimız işlemlerdir. Verilerimizin neden önemli bulunduğunu sanırım söylememize gerek yok. Çünkü veriler oluşturulurken para, süre ve çok fazla emek harcanabilmektedir. Temel olarak veri kayıplarının birkaç sebebi olabilir.

Bunlardan bir kaçı donanım arızaları, yazılım hataları, insan hatası ve doğal afetlerdir. Herhangi bir nedenle oluşan bir sorun sebebiyle veri kaybı ile uğrayacağımız zararlar çok büyük olabilir. Bu tür durumlara düşmemek için yedekleme yapmamız kaçınılmaz bir gereksinimdir. Yedekleme işlemlerinde her detaya dikkat etmemiz icap ettiğini söyler. Eğer sadece veri yedeklenirse donanım arızalarında (eğer yedek parçanız yok ise) büyük zaman ve para kayıpları yaşayabiliriz. Bu yüzden yedek donanımlar bulundurulmasında da fayda olabilir. Donanım sorunlarından oluşabilecek zararlardan kaçmak için sanallaştırma kullanmak daha mantıklı olabilir. Sanallaştırma ile örneğin bilgisayarlardaki işletim sistemlerinin farklı donanımlara uyumsuzluğu şeklinde problemleri aşabiliriz. Farklı bir donanım ile işlemlerimize fazla zaman kaybı olmadan devam etme şansımız olacaktır. Doğal olarak ki donanım yedeklemek parasal yönden ek maliyetleri de beraberinde getirecektir. Sistemlerde verilerin kayıt edilmiş olduğu kısım depolama elemanlarıdır. Bilgisayar sistemlerinde çoğu zaman HDD adını verdiğimiz “Hard Disk Drive”, SSD “Solid State Driver” veya HHD “Hybrid Hard Driver” kullanılmaktadır. Bunları biraz açıklamak gerekirse HDD’ ler Verileri dönen bir manyetik disk üzerinde tutan yapıdadırlar. SSD’ ler ise katı hal sürücüleridir. Verileri Ram yada flash bellek da tutarlar. HHD’ ler ise yapısında hem SSD aynı zamanda HDD bulunduran disklerdir. SSD bölümü cache hafıza görevini üstlenerek performans arttırıcı etki yaparlar. Yedekleme açısından tek olarak kullanıldıkları sürece tüm bu disk çeşitleri büyük veri kaybı riski taşırlar. Bu yüzden bu disklerden hangisi kullanılırsa kullanılsın birden çok sayıda kullanılıp disk sistemi (RAID sistemler) yapılması çok daha sağlıklı olacaktır.

Disklerin RAID yapılarından birden çok olarak kullanılması veri güvenliği açısından çok büyük fayda sağlayabilir. RAID sistemler veri güvenliği sağlayabileceği benzer biçimde disk performansını da büyük ölçüde arttırabilir. RAID sistemler RAID 0, RAID 1, RAID 0+1, RAID5, RAID 6, RAID 50, RAID 60 şeklinde modlar da oluşturulabilir. RAID 0 da en az 2 adet disk kullanılır ve veriler diske yazılırken verinin tamamı bir diske yazılmaz, yapıdaki disklere paylaştırılarak performans artırımı sağlanır. Burada sistemde ne kadar disk var ise o kadar performans artışı sağlanır. RAID 1 yapısında ise sadece 2 tane disk kullanılır ve bu disklerden biri aktif olarak kullanılırken bir diğeri onun bir kopyası halinde kalır. Ve bu şekilde disk arızalarında çok faydalı olabilecek verilerin bir kopyası elimizde kalır. RAID 5 yapısında ise minimum 3 disk kullanılır ve şu demek oluyor ki anlatmak gerekirse aynı anda 2 diske yazılır. Sistemdeki disklerden 1 tanesi bozulsa bile veri kaybı yaşanmaz. Bir diğer yapı ise RAID 0+1 şeklindedir. Burada ez az 4 disk kullanılır ve RAID 0 ile RAID 1 yapısı birlikte kullanılarak hem performans hem de güvenlik sağlanmış olur. Burada diskler 2’şer olarak RAID 0 yapılır ve bu 2 adet RAID 0 yapı da birbirine RAID 1 şeklinde bağlanarak yedekleme sağlanır. öteki RAID modlarıda bu modlardan biraz daha farklı olmakla birlikte temel olarak aynı mantıktadırlar. RAID yapısı yedekleme açısından arıza durumlarında yararlı olabilmektedir. Sadece tek başına mutlaka veri güvenliği için kafi olmayacaktır. RAID ile arıza durumda verileriniz korunmaktadır. Sadece örneğin hata hata yapmış olursanız, korsan ataklara maruz kalırsanız yada yazılım hatalarından oluşan problemlerde (işletim sistemlerinin çalışamaz hale gelmesi benzer biçimde.) verileriniz kaybolmasa bile size zaman ve para kaybı yaşatacaktır. Bu yüzden Disklerinizi RAID sistemler ile kullanmakla beraber kesinlikle veri veya sistem yedeklemesi yapılması şarttır. Veri yedeklemesinde son yıllarda donanım teknolojisinde çok aşfakat kaydedilmiş olup bir çok yedekleme sistemi bulunmaktadır. Sadece bu sistemler çok pahalı ve kullanımları da bir o kadar ustalaşmış bilgi gerektirmektedir. Bu yazıda son kullanıcı olarak sizin ergonomik olarak yapmanız gerekenlere değineceğim. Yedekleme yapmak istediğinizde tabii ki bir miktar masrafınız olacaktır. En iyi ihtimalle yedeklerinizi alabilmek için bir tane yedek diske ihtiyaç duyacaksınız. Kişisel kullandığınız evinizdeki bilgisayarlarda en basitinden verilerinizi kaydettiğiniz diskin bir kopyasını harici bir diske almalısınız.

Daha öncede belirttiğim benzer biçimde tek bir diske kesinlikle güvenmemeniz gerekir. Disk arızasının hangi boyutta ve ne vakit olacağını bilemeyebilirsiniz. Bin bir zahmetle hazırlanan verileri tamamen yitirme ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ek olarak bir diske yedekleme yaparken bitin sistemi yedeklemek ( doğrusu işletim sistemi dahil edilerek), sadece önemli verilerinizi yedeklemekten çok daha akıllıca olabilir. Bunun sebebi de sistemin hepsinı yedeklerseniz kısa zamanda bütün çalışmanızı geri getirip iş akışınızın bozulmasını önleyebilirsiniz. Eğer bir sunucu yada sunucularınız var ise önerim daha ustalaşmış yedekleme yazılımları ve donanımları kullanmanızdır. Burada çok fazla çeşitli yazılım ve donanım bulunmaktadır. Ustalaşmış yedekleme donanımlarında teyp veya HDD sistemler kullanılabilmektedir. Yedekleme yazılımları ücretli veya ücretsiz olabilmektedir. Tabii ki ücretli yazılımlar genel anlamda daha profesyonel çözümler sunmaktadır. Bu yazılımlar genelde 3 şekilde yedekleme almaktadırlar. Bunlardan biri Full yedeklemedir. Full yedeklemede bütün sistem veya yedeklenecek verinin bütünü yedeklenir. Bu en güvenli yedekleme biçimi olsa da süre ve kapasite ihtiyacı nedeniyle sorunlar oluşabilmektedir. Diğer yöntem ise Incremental yedeklemedir. Bu yöntemde ise son alınan yedekten sonrasında değişen dosyalar yedeklenmektedir. Bu yedeklemeden geri dönülürken önce Full yedek sonra da sırası ile Incremental yedekler kurtarılmaktadır. Bu yüzden güvenlik düşmektedir. Son yedekleme yöntemi ise Differential yedeklemedir.

Bu tip yedeklemede son Full yedekten sonra değişen dosyalar yedeklenmektedir. Güvenlik Full yedekteki kadar olmasa da kurtarma esnasında önce Full yedek sonrada Differential yedek kurtarıldığından Incremental yedeklemeden daha güvenli sayılabilir. Incremental ve differential yedekleme tamamen yedekleme boyutlarını düşürmek için uygulanmaktadır. Bu tür yedeklemeler yazılımlar vasıtası ile yapılmaktadır.Veri yedekleme sıklığı veri kaybının ne kadarını kabul edeceğiniz ile bağlantılıdır. Ne kadar sık yedekleme yaparsanız sorun oluştuğunda o kadar az veri kaybınız olacaktır. Değişiklik oranı az olan verilerde yedekleme süresi uzatılabilir. Mesela durağan bir web sayfanız varsa bu web sayfanızın dosyalarını çok sık yedeklemenize gerek bulunmamaktadır. Sadece eğer bu web sayfanızda bir veri tabanı kullanıyorsanız veri tabanınızı çok sık yedeklemeniz gerekebilir. Vakit süre yedekleme zamanı 1 saat olabileceği şeklinde 1 gün, 1 hafta, 1 ay bile olabilir. Meydana getirdiğinız işlemler de her süre yedek almayı davranış haline getirmemiz gerekiyor. Neticeta yedekleme ve disk güvenliğiniz sizin için önceliklerden biri olmalıdır. Veri kayıpları kişisel olarak size sorun çıkartabileceği şeklinde iş alanında çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Maalesef bir çok fert ve şirket yedekleme işlemlerinden maliyeti yada yöneticilerin bilgisizliği nedeniyle kaçınmaktadır. Bu tür durumlarda işyerlerinde geri dönüşü olmayan sorunlara yol açmaktadır.Dosyalarınızı sadece sizler koruyabilir ve kollayabilirsiniz.

Kaynak: AHSİS YAZILIM DANIŞMANLIĞI

Diğer yazıları...
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.4625 5.4724
€ EURO 6.1622 6.1733
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
A.Ö.L.
DÜNYA
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem