sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Almanya'da Irkcılık .


Bu makale 2018-04-25 13:15:41 eklenmiş ve 427 kez görüntülenmiştir.
Mustafa Ekşi

 

 

Almanya Türkler için acı gurbet .Adına şiirler ve şarkılar yazılmış ülke .Almanya'da Türk nufusunun varoluşunun 57 . yılına girerken Türkiye’den Almanya’ya işçi göçü 30 Ekim 1961 tarihinde, Almanya’nın Bonn kentinde Türkiye ile Almanya arasında “İşgücü Alımı Anlaşması” imzalanmıştı. Anlaşma sonrasında, ilk olarak 2 bin 500 Türkün göç ettiği Almanya’da, bugün üçüncü nesle ulaşan yaklaşık 3 milyon Türk bulunuyor. Zamanla Almanya’daki en büyük göçmen grubu oluşturan Türkler uzun süre uyum tartışmalarının da odağında yer aldı.

Evet 57 yıl sonra  Türklerin uyum konusu son yıllarda olduğu gibi hiç konuşulmadı ve  işlenilmedi . Bunun bariz sebebi Irkcılık ve onun getirdiği şiddetin Türkler üzerinde sık sık pratik bulmasıydı. Bu konuda çok sayıda şehit ve yaralı veren  göçmen grubu olarak listede birinciliği hep aldık

Irkcılık sistematik ve kurumsal olarak işlenen çinayetlerle ilk sesini 2000 yılında duyurdu . Bu 8 Türk'ün bir Alman Polisinin  ve büyük ihtimalle Türke benzeyen Yunanlının öldürülmelerine kadar yani 2007 kadar sürdü . O zaman bu çinayetleri Alman basını hafife alarak ''döner çineyetleri '' başlığını atarken polis memrunun öldürülmesi olayın seyrini ve ismini değiştirdi. Tabi solingen ve Mölln çok daha önceleri bilenen irkçı saldırılardı .

Almanya 2. Dünya savaşından kalan sabıkalı geçmisini nasıl gizleyemedi ve soykırım suçunu işlediği ıspatlandıysa  NSU  ırkcı cinayetlerin de aynı akibeti yaşayacaktır . Bu süreci hızlandırmak ise Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamlarının yapacağı çalışmalara bağlı . 

Üzülerek belirtmeliyim ki bugüne kadar süreçte Dişişleri Bakanlığının veya TBMM insan hakları komisyonunun yeterli derecede NSU çinayetleri üzerinde durmadığıdır . Bunu söylemimdeki sebeb 2007'de açığa cıkan bu ırkcı cinayetlerinin mahkemelerinin Türk toplumuna pekte yansılatamamış olmasıdır . Bakın ırkcılık konusunda Almanya'nın elinin bu kadar zayıf olmasına rağmen Türk toplumunun bu kadar acıyı birebir yaşarak çekmesinden sonra dahi hala organize  olamaması ve hala NSU çinayetlerinden bihaber Türk Vatandaşlarının olması akıl alır gibi değil . Bundan vatandaş nekadar sorumlu bilemiyorum ama Türkiye Cumhuriyeti yetkili kurumları bu konuda sınıfta kaldığı aşikar . Tabi Devletin FETÖ gibi sinsi bir örgütle uğraşması ,darbe girişimi yaşaması belki neden  Türk Devletinin bu NSU cinayetleri üzerine yeterinci gidemediğinin açıklaması olabilirmi !? 

 Burdan nereye varmak istiyorum ? Almanya'da yaşadıklarımız tek bir ırkcı çinayetlerle kalmıyor .Hergün yaşanan ırkcı saldırılara maruz kalan bir Türk toplumu var . Bu saldırılar okullarda ,hastanalerde  kamusal hertülü alanda olabiliyor .Bunların bir kısmı belki Alman gazetelerinde küçük bir haber olarak geçerken Alman TV lerinde ise bu olayların Almanya imajına verdiği zararı enaza nasl indiririz çalışmaları yapılıyor .

Bunu da gündem ''Erdoğan '' ile güzelcene bir örtüyorlar.

Peki 3 milyon Türkiye'den  göç etmiş bu insanların ortak problemi olan Irkcılık konusunda toplumun duyarlı hale gelmesi için neler yapılabilinir .

İlk evvela  Dış Temsilciliklerimiz bu konuda yazılı ve görsel medya ile devamlı kontak halinde kalmalı ve  konu ile alakalı paneller düzenlenmesinde öncü olmalı .Öldürülen vatandaşların yakınlarının bu konuda haklarının olduğunu düşünoyorum . Bir basın mensubu olarak  son 3 yılda bu konuda sanırım en fazla 2 çalışma yapıldığını gördüm  .En azından benim haber yaptığım ve bildiğim kadarı ile ...

Peki neler yapılabilinir ?

Sivil Toplum Kuruluşları ırkcılık üzerine devamlı diri tutulmalı  Asla bir rehavete kapılmasına olayın hasır altı edilmesine izin verilmemeli .Güncel ırkcılık bültenleri bu STK'lar üzerinden Türk ve Alman hatta dünya basınana duyrulmalı .Türklere yönelik irkcı saldırılar ortak kurulacak bir platformda tüm STK'lar tarafından lanetlenmeli ve Alman hükümeti uyarılmalı .

Irkcılıkla mücadele günü yasal olarak tüm okullarda ve kamuoyunda kabul görüp  işlenilmeli .Ogün Tüm STK 'lar  yapılacak bir anıtın önünde toplanmalı ve öldürülen göçmenlerin isimleri tek tek anılmalı .Irkcılıkla mücadelede zayıf kalan hükümet üyelerine baskı kurulmalı . Irkcılığa destek veren isimler kamuoyu ve basında deşifre edilmeli .

NSU çinayetleri mağdurlarının yakınları daha aktiv hale getirilmeli konu ile alakalı kitapcıklar ve videolar hazırlanmalı .

Almanya'da yükselen ırkcılığın delilleri ile dünya kamuoyuna sunulmalı .AFD 'nin her ırkcı hareketi söylemine büyük tepkiler verilmeli

Ben şahsen hep dile getirdiğim Irkcılık konusunda derin yaralarımızın olduğu bu ülkede büyük bir anıtın dikilmesi ve bunun Berlin Büyükelçiliğinin ana kapısının önüne olması  . 

Bu anıtı her resepsiyonda yabancı temsilcilik makamlarına anlatmak ,göstermek ve hatırlatmak vazifesi kendiliğinden olacaktır . Ayrıca bu anıtın o alana yapılması Türk Devletine olan saldırıları azaltacaktır . Haklılığımızı gözlerine soka soka anlatmamız gerekiyor

Eğer bu ülkede bir manyağın bir yahudinin kipası üzerinden  ona saldırmasını 2 haftadır haber yapılıyor ve aynı 2 hafta içinde başörtülü insanlarımıza ve camilerimize yapılan saldırıları sadece bir iki satırla geçistirilip hatta bu olaylar olurken  bir bakanın cıkıp İslam Almanya ya ait değildir diyorsa  muhakkak oturmadan derhal harekete geçmemiz gerektiğini düşünüyorum .

Berlin Büyükelçilğinin birçok konuyu Berlin başkonsolosluğuna devrettiğini görüyor ve Sayın Başkonsolosun vatandaşla yakınen ilgilendiğine şahit oluyorum . Lakin Sayın Büyükelçimizin bu Irkcılık konusunda insiyatifi bizzat ele alması gerektiğini inanıyorum . Bu konu çok hassas ve arkasında siyasi meselelerin olduğu bir dava .  Irkcı bir saldırı sonucu öldürülen Mete Ekşi anma törenlerinde Türk dış temsilciliğinden kimsenin olmayışı ve anma törenine çoğunluğu Almanların katılımı ile yapıldığını düşünürsek söylemlerimin sadece bir hayıflanma olmadığı anlaşılır .

Ben ölüm ve sonrasına inanan bir insanım lakin birgün bir ırkcı bir saldırı sonrası ölürsem ve Devletimin buna karşı nasıl çalışmalar içinde olduğunun cevabını veremediysem  ve o soru çocuklarıma onların çocuklarına geçerse  işte ozaman kemiklerim sızlıyacak .

Allah hepizi Irkcılardan korusun.

 

 

Diğer yazıları...
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.7794 5.7898
€ EURO 6.6943 6.7064
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
A.Ö.L.
DÜNYA
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem