sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

NATO'da müttefikimiz misiniz(?) Yoksa bu İttifakın adına ne İttifakı diyebiliriz(!)


Bu makale 2018-02-23 15:15:00 eklenmiş ve 2301 kez görüntülenmiştir.
Koray Erdemli

 

Türkiye'yi hedef alan maksatlı ve kasti saldırıların sebebi… Tüm bunlar karşısında tekrar bir eskiyi hatırlama ve açıklama yapma gereği hasıl olmuştur: Nevi şahsıma münhasır yazı tarzımla yine çoklu başlıklar ile konu başlığının derinliklerine ineceğim. Farkındayım, uzun fakat gerekli bir yazı oldu! Sizler için itina ile yazdım, lütfen sizler de ihtimâm ile okuyunuz.

Bunları aynı kapsam içerisinde değerlendirmeliyiz. Bazılarınız duruma maalesef farklı yaklaşabilir. Ama hepimizin birlikte atabileceği adımlar, emek vermesi gereken alanlar var. Burada benim üzerime düşen görevlerden birtanesi; Özetle herkesin anlayabileceği şekilde durumu tekrar anımsatmaktır. Ben de bu konu başlığını açarak yaşam felsefeme ve verdiğim mesaja uygunluğuyla bu yazımı ele aldım. Yani olayı kısaca böyle değerlendirmemiz gerekiyor. Duruma bu açıdan kapsamlı bakmanızı telkin ediyorum. Hepimiz ortak değerlerde buluşmalıyız. Bu zaruridir, millete karşı vefa borcudur. Bunlar yüreğinde vatan ve bayrak sevgisi olan herkesin düşünmesi gereken hayati konulardır.

 

ABD'nin söylemi öncelikleri DEAŞ'mış

Güya Koalisyon ortaklarımızla birlikte  DEAŞ'ın yeniden bu bölgelere geri dönmesini önlemek ve insanların yaşadıkları yerlere geri dönmelerini sağlamak üzere çalışıyoruz. ABD'nin söylemi öncelikleri DEAŞ'mış. Hikaye'ye bakınız! Buna Kendini fark eden bir hikaye demeliyim: Koalisyon ortakları yani ABD Türkiye'nin güvenlik kaygıları olduğunu ve bunu anlıyoruz demekle yetiniyorlar; Samimiyetinizi hissetmiş olmadığımız çok güzel bir şey. Elbette bu zırva bizim içimize sinmiyor; Hâlâ bu tarz yorumlar geldiğinde tabii ki sinirleniyoruz. Çünkü türk toplumu vatan millet değerler noktasında farklı bir konumu var. Sizler de az çok hepiniz tahmin edersiniz; Bu süreç, öncelikle iki ve diğer NATO müttefiki ülkelerin arasındaki zor bir durumu gösteriyor. Kullandıkları terminoloji aslında herşeyi anlatıyor.

"Umarım mesaj alınmıştır" Türkiye umurumuzda ise uyanık olmak zorundayız.

 

Afrin ilk üç günde ele geçirilmiş olurdu

81 milyonun her bir ferdi, farklı şekillerde oradaki mücadeleye destek oluyor. Neredeyse tüm kesimlerin destek verdiği operasyonu iç kamuoyu açısından etkilemeye çalışıyorlar. Gerilim politikası uygulayanların buhran süreci çok ileri düzeydedir. Kimileri tarihle ilgili kıt bilgilerle yorum yapmamalıdır. Tüm bu densiz ve dengesizlerin yaptıklarını şu dönemde bir siyasi stratejinin yansıması olarak görülmesi gerektiğini eklemeliyim. Bunların gerçekten ideolojik içeriği yok, bomboşlar. Bu sıfatsızlar özeleştiride yapamazlar - bunu söylemek zorundayım; Korkuyorsa kişi, vatan ve millet aşkıyla kavrulmaya talip olmamalıdır. Hassas bir dönemden geçildiğinde millet olarak kenetlenemeyen, milli duyguların kabarmadığı kişiler veya Türkiye ve milletinin karşısında yer alan hiçbir oluşum. 'Türk' ifadesi kullanamaz. Bütün mücadelemiz ay yıldızlı bayrağımızı gönderde tutabilmek ve bu topraklarda başı dik şekilde Millet olarak yaşayabilmek. Hepimizin gayesi bu. Türkiye'ye başka bir alternatif bırakılmadı. Türkiye 'Zeytin Dalı Harekâtı' hakkına sahip olup bunu orantılı ve ölçülü biçimde yapıyor, aksi takdirde Afrin ilk üç günde ele geçirilmiş olurdu. Yaptıkları sivil katliamını görüyoruz. İşte tam da bu yüzden TSK çok dikkatli, orantılı ve ölçülü haraket ediyor.

                                                                                                                                        

Bir anda planları tepetaklak oldu

Yeni oyalama taktiğine bakınız: Buna da kendini fark eden bir oyalama taktiği diyeceğim: Bunlar haksızlık ve mesnetsizlikten artık "kasıtlı" olarak ne yapacaklarını şaşırdılar. Farklı isimleride olsa aynı yerden yönetilen bir örgütü sanki bilmiyorlarmışcasına "PYD-YPG'yi PKK'ya karşı savaştırabileceklerini" bile söyleyebildiler. Bu sadece TSK'yı (Türk Silahlı Kuvvetleri) bloke etmek istenilen bir husustur. Bunlar elbette akla ziyan işlerdir. Niyetleri Türkiye'nin başarılı harekatını önlemek, zaman kazanmak ve farklı şekilde karşımıza çıkarak hedeflerine tekrar ulaşmak istemeleridir. Bu tip beyanlarına Türk devleti ve hükümetinin itibar etmesi zaten mümkün olamaz. Türkiye herşeyi tespit etti, aktif daha somut net bilgileri zamanında kendileriyle paylaştı. Buraya kadar doğrumu…? -Evet! PKK/PYD-YPG otonom bir siyasi yapılanma amacının olduğu açık ve net. Herşey PKK/PYD-YPG arasındaki bağı açıkça ortaya koyuyor. Bir anda planları tepetaklak oldu. ABD, PYD-YPG'nin DEAŞ ile yakın işbirliği içinde olduğunu ve DEAŞ'ı kullandığını gayet iyi biliyorlar. DEAŞ ile doğrudan mücadele eden tek ülkenin Türkiye olduğunu da gayet iyi biliyorlar.

 

PYD yeni bir diyalektik yapıdır

Özellikle ABD tarafından kullanılan PKK kamuflajlı PYD yeni bir diyalektik yapıdır... ABD öncülüğündeki koalisyonun önce 30 bin kişiden oluşacak sınır güvenlik gücü olarak açıkladığı, ancak daha sonra "iç güvenlik ve istikrar gücü" olarak nitelendirdiği SDG (Açılımı Suriye Demokratik Güçleri) kamuflajı altındaki PKK/PYD-YPG ordusu için de fon ayrılmış olması dikkat çekici. Şu anda 550 milyon dolar civarında parasal bir destek var ve 3 milyar dolara kadar çıkacağı fiskoslar arasında. Bu konunun ele alınmasının çok çok isabetli olacağı düşüncesindeyim. DEAŞ ise yok edilmesi için kurulmuş bir tehdit.

 

Amaç DEAŞ'ın yok edilmesi ile sınırlı değil

DEAŞ bir araç, amaç PKK/PYD-YPG'nin otonom siyasi yapılanması ve bir koridor açılması. Bunun tek kriter ve göstergesi nedir? Terör örgütünün Türkiye'ye bir tehdit konumundan çıkarılması olduğudur. Bu argümanı nasıl mı geliştirdim..?!? Sorusuna ise - Şu yanıtı veriyorum: PKK'nın bir terör örgütü olduğu artık kaçınılmazdı, PKK, ABD ve Avrupa'da terör örgütü ilan edildiği için, ortaya yeni bir PKK Kamuflajlı PYD çıkarıldı. İşlerine gelmediğinden şimdi de PYD'yi kullanabilmeleri dolayısıyla, PYD, ABD ve Avrupa'da henüz bir terör örgütü değil. Bakmayın bunlara kendi ürettikleri PKK-PYD ilişkilerini gösteren çok net deliller hepsinin bilgisi dahilinde. Çok basit, sığ siyasi çıkarlar bunlar…

 

Türkiye'ye saldırı sürecinin nasıl başladığını hatırlayalım

PYD ile başlayalım: PYD dediğiniz bu teröristler; PYD, PKK'nın 8'inci kongresinde 2002 yılında kurulmaya karar alınan, 2003 yılında kurulan bir yapılanmadır. PYD'nin silahlı gücü de YPG'dir. Bunların hepsi PKK'nın uzantısıdır. Bu uzantı asıl görev sürecini 2016'ya dek bekledi. Türkiye'ye saldırıda ilk aşama içerde FETÖ terör örgütüyle başladı 2007 ve 2014 arası bu 7 yıllık süreçte türk silahlı kuvvetlerine zayıflatme amaçlı düzenli komplolar kuruldu. Sonuç 2016 elim darbe girişimi. Türkiye'yi zayıflatıp çökertme amaçlarına ulaşamadılar. Durum öyle olsada planlandığı üzere DEAŞ'a karşı sözde kurulan bu koalisyonla yine de Fırat'ın doğusunda 700 kilometrelik PKK/PYD-YPG kuşağı oluşturuldu. Bunlara Rakka'yı DEAŞ'tan aldırarak bu teröristleri kahraman göstermek istediler. Aslında Türkiye'nin güney sınırları boyunca mazisi bir asrı bulan iğrenç bir kumpası izlemekteyiz. Bu düşmanca duruş ancak düşmanlık olarak tanımlanır. Gerisi teferruat...

 

Türkiye'nin ilk hamlesi iyi bir zamanlama

15 Temmuz 2016 elim darbe girişimi sonrası, Türkiye 24 Ağustos 2016 tarihinde başlayan örnek 'Fırat Kalkanı Harekâtı' ile 3 günde DEAŞ'ı oradan temizledi… Artı nasıl temizleneceğini ve gücünü de tekrar hatırlattı. O vakite kadar her zaman Türkiye susan taraf olmuştu. Çünkü böyle alışmışlardı. Ama artık bu durum son derece hassas bir dönemden geçen güçlü Türkiye için tahammül edilemez bir hal almıştı. Hükümetimiz bu oyuna dur dedi. Ve başarılı 'Zeytin Dalı Harekâtı' sürecine de girilmiş olundu.

 

'Zeytin Dalı Harekâtı' nasıI bir harekâttır

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en ince detaylarına kadar planladığı harekattan başarı ile çıkacağını ve bundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini bilmeliyiz. 20 Ocak 2018'te TSK ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile beraber bu zor bir harekattır, en az askeri zayiatla icra edilen ve yerleşim yerleri de ele alınırsa sivil zayiat olmaması için uzun süren zor bir harekattır. Uluslararası haklarınızda zamanı iyi kullanmanız önemli. Türkiye zamanında reaksiyon göstermesi lazımdı ve tepki gösterdi. Türkiye ihmal edilecek bir ülke değil, tartışılması dahi çok yanlış. Türkiye geleceğin güçlü bir devletidir. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere bu yanlış maceradan vazgeçmeliler. Lâkin tutumlarına ısrarla devam etmekteler.

 

ABD bölgeyi kaybetme ile karşı karşıya olduklarının bilincinde

Tükiye'nin başarılı 'Fırat Kalkanı Harekâtı' ve 'Zeytin Dalı Harekâtı' ile ABD bölgeyi kaybetme ile karşı karşıya olduklarının bilincinde. Bu Afrin için de Menbiç için de Fırat'ın doğusu için de geçerlidir. Türkiye orada Müslüman kardeşlerinin, Arap, Kürt, Türkmen veya farklı etnik gruba mensup kardeşlerinin geleceği ve huzuru için mücadele veriyor. ABD ise bölgedeki teröristlere provokatif silah takviyesi yapmaya devam ediyor, çünkü bölgeyi kaybetme sendromunu hâlâ atlatamadılar.

 

Terör Örgütünün Silah Labirenti

Asıl nokta bu işi yapan ve teröristlere hâlâ silah vermek isteyen nato ülkeleri olması. ABD ve çokuluslu koalisyona üye 19 ülkenin, başta ABD, Almanya, Fransa ve Rusya olmak üzere terör örgütüne verdiği silahlar taktik ve stratejik olarak ikiye ayrılıyor. Taktik silahlar DEAŞ'la mücadelede kullanılırken, stratejik olanlar ise Suriye'de Türkiye'yi hedef alan silahlar. DEAŞ hikaye, niyetleri apaçık ortada.

 

Batı'nın Orta Doğu'da hegemonyası

Afrin'de, Fırat Kalkanı Bölgesi'nde PKK/PYD-YPG, DEAŞ bilumum terör örgütlerine periyodik olarak sürekli Silah veriyorlar. 2 bin kargo uçağı ve 5 bin tır silah ve mühimmat. Dile kolay! Bu terör örgütleri elindeki sofistike silah sistemlerinin seri numaralarını siliyorlar. Ve silahların menşeinden çok bu silahları nasıl temin ettikleri, hangi amaçla verildiği ve kullanmasına niçin izin verildiği önemli. Amerika Birleşik Devletleri'nin ve Batı'nın Orta Doğu'da hegemonyasını açık bir şekilde hissettirdiğini görüyoruz. Müttefik diye düşündüğümüz bazı ülkelerin bu terör örgütleriyle iş tutuyor olması milletimizi ciddi anlamda rahatsız ediyor. Türkiye bugün atılan roketlerin ve terör örgütlerinin elindeki silahların nereden geldiğini çok iyi biliyor.

 

Niyetleri Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyini birleştirip Akdeniz'e açabilmek

Bu Türkiye'ye yönelik bir hesab, kendi ortağın olan ülkeye saldırtıyorsun. Türkiye'nin 40 yıldır mücadele ettiği bölücü terör örgütü - PKK/PYD-YPG, bunların adı ne olursa olsun; Bu Terör örgütlerinin, Türkiye sınırında otonom bir yönetim sağlama hayali artık sır değil. Savaşa bakınız: Tarihsel olarak baktığınız zaman Paris Konferansı, Sevr anlaşması, Fırat'ın batısı-doğusu hep aynı konular. Irak'ın kuzeyinden başlayan, Suriye'nin kuzeyine devam eden bir toprak parçasını Akdeniz'e açabilme çabasındalar. Sonra da oraya yerleşmek niyetindeler. İsrail de olmak üzere bunun en çok hangi ülkelerin işine yarayacağı malumunuz. Bunu destekleyen ülkeler açısından bu kurdukları PKK Kamuflajlı PYD-YPG terör koridoru ile her açıdan uygun bir yapılanma oluşuyor. Türkiye uçurumun kenarından döndü bunun farkında olmalıyız. Ama şimdiye dek yaptıkları en büyük çılgınlıkları bu oldu. Türkiye zamanında tepki gösterdi, yoksa karşı tarafı güçlendirmeye devam edeceklerdi.

 

Vietnam ve Afganistan'daki operasyonları, Irak'taki operasyonları hatırlayalım

Vietnam'da (1960-1975), o dönemin Sovyetler Birliği yani Rusya destekli savaşçılar ABD'yi oradan çıkarmayı başardılar. 15'yıl sürsede fiilen 11'yıl gibi bir süreç sonrası ABD geri çekildi. Savaşı kazanan taraf Sovyetler Birliği - Rusya oldu. Buna karşılık cevap olarak Afganistan'da (1978-2001), ABD Talibanı destekledi ve Sovyetler Birliğini oradan çıkarmayı başardılar. 23'yıl sürsede fiilen yine 11'yıl gibi bir süreç sonrası da Sovyetler Birliği geri çekildi. Bu kez kazanan taraf ise ABD oldu. ABD ve Sovyetler Birliği çatışmalarını böylece üçüncü ülkelerde gerçekleştirdi. Afganistan'da Talibanı Rusya'ya karşı destekleyen bu ülkeler Türkiye'ye de şu anki saldırının aslında birçok koalisyon devletlerinden geldiğine bakılırsa, durumun vehametini düşünebilirsiniz. Kısacası yukarıda beyan ettiğim savaşlara kıyasla Türkiye bölgede çok daha çetin mücadele veriyor. 911 kilometre sınırımızı böyle bir başarıyla 40' yıldır korumak her babayiğidin harcı değil. Bizim farkımız bu. Türkiye bu topraklarda belirleyici olmadan ilerleyemez. Amerika Birleşik Devletleri yüzde 90'ı Arap toprağı olan yerlere PKK/PYD-YPG'yi getirdiler bu bölgeye yerleştirdiler. DEAŞ, tekrarlıyorum hikaye, niyetleri apaçık ortada. Gündem çok hızlı değişiyor şimdi de Afrin'de Suriye rejimi senaryosu var. Ciddiye almaya bile mahal yok.

NATO'da müttefikimiz misiniz (?) Yoksa bu İttifakın adına ne İttifakı diyebiliriz (!) Yazımın çıkış noktasındaki baş sloganı böylece sorgulamış oldum. Bir düşünelim; bunun adı bizce / sizce ne olmalı…

 

Son Söz: Sayın Cumhurbaşkanımızın hükümetimizin kararlı tutumunu ve TSK'nın ülkemizin başına bela olan teröre karşı büyük bir özveri ve gayretle çalıştığını görüyorlar. Şüphesiz, Gurur duymamıza sebepsiniz. Sizlerle gurur duyuyoruz, Türk milleti arkanızda topyekün duruyor. Türkiye olarak milletimizin duaları sizlerledir. Tüm görev alan kardeşlerimize muvaffakiyet diliyorum. Bütün bu operasyonlarda mehmetçiklerimiz, polisimiz, jandarmamız, fedakarca çalışıyorlar. Allah onların yar ve yardımcısı olsun. Vatan ve millet için canını veren şehitlere Allah'tan rahmet niyaz ediyor, yaralılara şifa diliyorum.

 

Koray Erdemli  (23.02.2018)

 

Diğer yazıları...
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.6825 5.6928
€ EURO 6.5678 6.5797
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
A.Ö.L.
DÜNYA
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem