sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Dünyada yaşanan değişim kazara değil…!


Bu makale 2018-01-21 17:35:16 eklenmiş ve 2237 kez görüntülenmiştir.
Koray Erdemli

 

Önceleri belkide herkesle barışık olan bir Dünya, Globalizmle herkese algı ve korku operasyonu olan bir dünya sürecine evrildi. Bunun için de kitleye ulaşmanın en etkili yollarından biri hâlen o sihirli ekranı kullanmaktalar. Oysa zaman artık eskisinden daha değerli. Her türlü görsel medya, yazılı medya ve internet sitelerinde artık kategorizasyon olmazsa olmaz. Bu süreçteki etkinlikleri ve organizasyonları o sihirli ekran olmadan düşünmek zor. Hele de ticariyse. Gelecek zaman küresel düzen bugünden gördüğümüz değişikliklerle sınırlı olmayacak. Bunun da bir parçası teknoloji kaynaklı, ancak dijitalleşme de sorunlara neden oluyor. Türkiye'yi çok bilmeyen yatırımcılarda bir algı boşluğu oluşturuluyor. Angaje olmalıyız. Bununla ilgili çalışmalara devam etmemiz lazım.

 

Hayata senkronize olabilmek

Yıllar önce ilginç kehanetlerde bulundum ve bugün hepsi gerçekleşti. Olayları öngörme konusunda da nokta atış yaptım. Benim belki de en hızlı gerçekleşen öngörüm bu oldu:

 

Her şeyi kendi haline bırakmamalıyız odaklanmalıyız

Gelelim asıl başlık konumuza: Evet, Dünyada yaşanan değişim kazara değil…! Silah satışlarının yüzde 74'ü malum 5 ülke tarafından yapılmaktadır. ABD'nin tek başına aldığı pay yüzde 33'e dayanmıştır. Batı dünyası bu coğrafyaya orta doğuya sadece bu coğrafyayı dizayn için gelmiyorlar. Fotoğrafa bakıldığında bu çok daha farklı küresel bir rekabete dönüşmüş durumda. Bu durum, siyasi kutuplaşmaya gidiyor. Bir asimetrik savaş var. Rakiplerinizi görüyorsunuz, biliyorsunuz ama uzlaşamıyorsunuz. Sorun tek taraflı bir sorun değil. Bu gerginliğin gidişatı hiçbir taraf için de iyi değil. Burada en kaygı verici; bu kimsenin işine yaramayacaktır.

 

Yeni Global sistemde eski ve yeni Aktör ülkeler

Dünyada eski Aktör ülkeler ve bundan nemalanan ülkeler mevcut yapılarını korumaya çalışıldığı ittifak dönemlerinde yeni Global sistemde yeni Aktör ülkelere karşı bir hazımsizlik yaşıyorlar. Ne eski Aktörler nede yeni Aktörler bu işi hafife almıyor, hal durum böyle olunca netice de ortada. Eski Aktörlerin alabildikleri bir galibiyet yok, hal durum böyle olunca o zaman da kendi aralarında yol ayrımına geliyorlar. Şöyle dersem yeridir: Şurda bazıları arada bişeyler anlatmaya çalışıyor ama kendileri bile anlamıyorlar. Zira bu eski Aktörler yeni oluşumda yerlerini sabit tutmak istiyorlar; Aralarında bazıları zamanında nasıl suni ekonomiyle bu pozisyona yerleştilerse, oluşumdaki yeni Aktör ülkelerinde suni bir şekilde ekonomisini tahrip ediyorlar. Bu tip saldırılar ile sarsılan dengelerin tekrar yerli yerine oturmasını başaramayan potansiyel yeni Aktör ülkeler hedeflerine ulaşamıyor.

Bu durum Türkiye için farklı; Neden mi..?!? Türkiye ekonomide, tamamen suni bir şekilde sarsılan dengelerin önemli sinyallerini alıyor ve tekrar yerli yerine oturması için özellikle çok önemli ihtiyacı olan seviyelere ulaşıyor. Türkiye dirayetli davrandıkça, ABD ve Avrupa Adil olmayan bir sistem sürdürüyor. Başka alanlarda da kendini gösteriyor. Böyle hiçbir sonuç alamazsınız.

 

ABD ve Avrupa yansımaları aynı hızda öngörüyor

Türkiye açısından bakılırsa: Borsa İstanbul Endeksi tarihi seviyelere ulaştı. Döviz kuru olması gereken orana geliyor. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla bakımında orada makul sırada bulunuyor. Uluslararası yatırımlar konusunda çok önemli sinyaller alınıyor.

Bugünden gördüğümüz ABD ve Avrupa' daki değişikliklere bakılırsa: 10 yıllar boyunca ABD ve Avrupa arasındaki Dünya gayrisafi milli hasılasının ağırlığı gittikçe Asya'ya yöneliyor. Özellikle Çin Halk Cumhuriyeti'nin öneminin artması nedeniyle kayma yaşanıyor. Çin, ABD ve Avrupa'dan an itibariyle üç kat daha hızlı büyüyor. Çok hızlı değişim var. Bunun yansımalarını Amerika ve Avrupa aynı hızda öngörüyor.

 

Hiç kolay olmayan süreçlerin etkisi yaşanıyor

Endişeler artıyor ve kaybedenlerin yaşadığı Mali kriz radikalleşmenin başlangıcı oluyor. Bu ülkelerde bir adalet sorunu yaşandığı aşikar. Diğer tarafta İslamafobi var. Bir güven, bunalım, şiddet mevcut, korumacı milliyetçi hatta ırkçı söylemler öne çıkıyor. Hiç kolay olmayan süreçlerin etkisinin yaşandığını hatırlatmak belirtmek istiyorum. Bu travmatik sonucun dünya genelinde enteresan bir şekilde en düşük büyüme rakamının öne çıkmasıdır. Özellikle ABD ve Avrupa Ülkeleri bunun etkisi altında. Bunları öngörebilmek için espri anlamda kâhin olmaya gerek yok… Terörün küreselleşme karşısında popülist gelişmeleri anlatmaya çalıştığımda bunları anlatmakta zorlanıyorum.

 

Dünyada yaşanan değişim bir konsensüs kültür eksikliğidir

İşbirlikleri ve sürdürülebilir kalkınma da ancak ortak çıkarlar doğrultusunda konsensüs kültürü oluşturulur. Ekonomi düzelince tüm dünyada artan milliyetçilik yeniden güç kaybetmeye başlayacaktır diye düşünüyorum. Hatta bundan eminim! Hollanda ve Fransa'daki son seçimlerden sonra Almanya'da neler olacağını görmek lazım. Devletlerin icra mercii Hükümetlerdir; O'halde bu durumdan muzdarip ülkelerin aslında Ekonomik karar vericileri olan Hükümetlerinin önceliği, yoğun bir şekilde ekonomik ortamın iyileştirilmesi noktasında olmalı. Geçici, zaman kaybı yıpratıcı ve ayrımcı popülizmle değil.

 

Bunlar da bu bağlamda dikkate alınmalıdır

Amerika ve Avrupa 2002-2010 arası, Türkiye'ye yatırımların takriben toplam yüzde %84-85'ini teşkil ediyordu. Bu oran, yüzde %76 civarında Avrupa'dan ve yaklaşık yüzde %9 civarında Amerika'dan yatırım çekiyordu. Dolayısıyla Türkiye, geleneksel olarak genellikle Avrupa'dan yatırım çekiyordu. Bu veriler 2010 sonrasında değişmeye başladı. Avrupa 2008'de krizden ciddi etkilenince Türkiye'ye doğrudan yatırımlar 16 milyar seviyesinden 8-9 milyar seviyesine düştü. Buna karşın özellikle Yakın Doğu ve Asya'dan gelen yatırımlar ciddi oranda arttı. Rusya ve Körfez Ülkeleri'nden ve yine Türkiye'nin iş hacmini geliştirdiği Uzak Doğu Ülkeleri Çin, Japonya, Singapur ile Malezya'dan gelen yatırımlar oldukça arttı. Amerika ve Avrupa ile ilişkilerin gerilmesinde bunun önemli payı olduğunu düşünüyorum.

 

Küreselleşmede trend eğilimi

Hükümetimiz ekonomik önceliklerden kopmuyor ve yatırımcılara Türkiye'yi anlatma noktasında pek problem yaşamıyor ama maalesef dışarıda dijital teknoloji ile Türkiye'yi çok bilmeyen Turist ve yatırımcılara bir algı boşluğu oluşturuluyor. Bu noktada hâlâ ciddi belirsizlikler mevcut. Bana göre Global anlamda dijitalleşme, dezavantaj ve avantajlarıyla enteresan değişimlere yol açarak geliyor. Dünya iyice dijitalleşme radarına giriyor ve kalıyor. Bunun Türkiye için avantaji, iç ve dış yatırımcılar Türkiye bazında startup yatırımları ve melek yatırımcılarla ilgili bazı organizasyonlara da girmeye başladı. Dijital ekonomi alanında dünyanın önemli pazarları var. Türkiye'de teknoloji dostu bir ülke, bilim teknoloji adaptasyonu hızlı ve kuvvetli bir topluma sahip. Bu yatırımcılara önemli bir sinyal.

Elbette Türkiye etkin yönetim, güçlü liderliğin gerektiği bu çağda ona göre cevap geliştirecek. Ve bunu sistematik ve stratejik olgular içerisinde başarıyla sürdürmekte. Bu fevkalade önemli.

 

 

Koray Erdemli  (21.01.2018)

 

 

Diğer yazıları...
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.6825 5.6928
€ EURO 6.5678 6.5797
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
A.Ö.L.
DÜNYA
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem