R.T. ERDOĞAN ve AVRUPA'NIN GELECEĞİ


Bu makale 2018-01-01 14:18:03 eklenmiş ve 497 kez görüntülenmiştir.
Arif Hazar

  Yazımın başlığını, Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri veya Tükiye'nin Avrupa Birliği'nin geleceğindeki rolü diye yazacaktım.

Ama Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son yıllarda dünya siyasetindeki etkinliğinden dolayı,yukarıdaki başlığı yazma gereği duydum. Müsadenizle Konuyu biraz açıp kendimce izah etmeye çalışayım.
             Avrupa'yı oluşturan ülkelerin bir çoğunun geçmişinde sömürgecilik oluğunu sanırım bilmeyen yoktur. Tarihi sömürge olan bir kıtanın gelecek kurgusu, doğal olarak geçmişinden bağımsız olamaz diye düşünüyorum. Sömürülen ülkeler ve coğrafyalarda kendi talihsiz kaderlerini bir türlü değiştiremiyorlar. Bazen güçleri yetmiyor,bazen oynanan entrikaları çözemiyorlar bazende ihanet olgusundan kurtaramıyorlar. Sömürülen coğrafyaları Afrika,Latin Amerika,Balkanlar,Kafkaslar,ve Ortadoğu yu baştan başa sıralayabiliriz. Mutlaka başka bölgelerde vardır. Ama saydığım bölgeler bu işlere kafa yoranlar tarafından açık bilinen yerlerdir. Avrupa ülkelerinin her biri farklı etki derecesiyle bu sömürü politikalarını icra ediyor. En dominant ülkeler İngiltere,Fransa,ve Almanya'dır (aslında İngiltere 'yi ayrıca ele almak lazım ,yazının bütünlüğü açısından bu kategoride sıraladım.) Hangi ülkenin nereyi ve nereleri sömürdügü,nereleri sömürmek istediğini konunun uzmanları daha detaylı analiz edebilir. Benim üzerinde durmak isteğim kısmı Recep Tayyip Erdoğan'ın etkilediği alandır...
            Avrupa açısından alışıla gelmiş bu durum, Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki Akparti hükümetleri,tarafından bozuldu. Moda deyimle Yeni Türkiye,Dünyada olup biten her siyasi faliyette artık belirleyici aktör konumundadır. Mevcut manzara Avrupa'yı derinden sarsmıştır. Dünyanın hiçbir yerinde sözü ve müdahalesi eski etkisini göstermiyor. Bu siyasi çıkmazın sonucu olsa gerek ,hedefdeki ülkeleri hiçte demokratik olmayan yöntemlerle tekrar kendi etkinlik alanlarına çekmeye çalışıyorlar . Kısa vadede belki bu oyunlar serum etkisi yapabilir. Ama uzun vadede bu politikalar iflas edip tarihin çöplüğüne gömülecektir...Avrupa'nın siyasi geleceği açısından sonuç bu iken ,Avrupa'nın,Dünyanın ve insanlıgın barış ve huzur içinde yaşamasıda ,yeniden Recep Tayyip Erdoğan'la geliştirilecek siyasi işbirliğine muhtaçtır.  Hemen yarın Avrupa ülkeleri,Recep Tayyip Erdoğan'ı ülkelerine davet edip en üst düzeyde karşılamalı ve fikirlerini dikkate almalıdır. Aksi taktirde kaybeden Avrupa olacaktır... ilk daveti Almanya yapabilir.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Android apk indir

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 4.5534 4.5616
€ EURO 5.3469 5.3566
Arşiv Arama
- -
Anket
Bugün Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz?
AK PARTİ
MHP
İYİ PARTİ
DİĞER PATİLER
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
Anadolu Ajans ABONESİDİR.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
A.Ö.L.
DÜNYA
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem