sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

“Dünya beşten büyüktür!”


Bu makale 2017-12-23 07:58:03 eklenmiş ve 166 kez görüntülenmiştir.
Ozan Ceyhun

Suriye son örneklerden biridir. Rusya “vetosu” olmasaydı belki de sığınmacılar şimdi Suriye'nin kuzeyinde bizzat BM tarafından korunur bir vaziyette iç savaşın bitmesini bekleyecek ve kendi ülkelerinde yaşayacaklardı. Hem onlar yabancı ülkelerde çektikleri çileyi çekmeyecekler hem de bir çok ülke sığınmacıların gelmesi nedeniyle yaşadıkları sorunları yaşamak zorunda kalmayacaktı.

Ve şimdi yaşadığımız son örnek “dünyanın beşten büyük” olmak zorunda olduğunu çok açık bir şekilde gözler önüne serdi.

Türkiye'nin yoğun çabaları sonucunda Mısır tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan ve ABD Başkanı Donald Trump'a Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımaktan vazgeçme çağrısı yapan karar tasarısı belendiği gibi ABD tarafından veto edildi. Konseyin diğer 14 üyesinin tasarıya destek vermesi durumu değiştiremedi. ABD dışındaki diğer daimi üyeler Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile geçici üyeler Bolivya, Mısır, Etiyopya, İtalya, Japonya, Kazakistan, Senegal, İsveç, Ukrayna ve Uruguay'ın oyları, ABD'nin İsrail ile birlikte sadece bölgeyi değil tüm dünyayı kana bulamasına neden olacak “Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma sorumsuzluğunun sona ermesini sağlayacak bir kararın çıkmasını sağlayamadı. BM GK daimi üyelerinin “veto” hakkı bir kez daha istismar edildi.

Bu durumda en başta Türkiye olmak üzere bir grup ülke konunun BM Genel Kurulu'na taşınması ve bu platformda üçte iki çoğunlukla kabul edilmesi için yoğun bir uğraş içine girdiler ve inşallah bunu başaracaklar.

Ancak bu adaletsizliğe dünya daha ne kadar izin verecek?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yıllardır ve gerektiğinde bizzat BM kürsüsünden “dünyanın beşten büyük olduğunu” dile getiriyor ve bir “BM reformunun ne kadar acil” olduğuna dair çağrı yapıyor. Kudüs ile ilgili yaşananlar bir kez daha Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ne kadar haklı olduğunu kanıtladı.

En başta Almanya olmak üzere bir çok AB ülkesinin vatandaşı aslında Recep Tayyip Erdoğan ile aynı görüşteler. Bu durum dünyanın Avrupa dışındaki köşelerinde de hiç farklı değil. Ama en başta AB'nin artık İngiltere'nin de olmadığı bir ortamda Fransa'yı ikna ederek bir BM reformu için aktif tavır alması gerekiyor. Çünkü Trump ABD'si tarafından sadece Kudüs örneğinde kalmayıp gelecekte de çok istismar edileceğe benzeyen “veto” üstünlüğü AB'nin çıkarlarını da tehdit etmekte. Bunu görmek için ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlık koltuğuna oturmasından 11 ay geçtikten sonra ilk kez açıklanan 68 sayfalık Ulusal Güvenlik Stratejisi'ni okumak yeterli. Yeni strateji belgesi, ”en tehlikeli ve kalıcı tehditlere karşı net ve uygulanabilir bir yol” olarak tanımlanıyor ve “Önce Amerika” diye bilinen ve Amerika'nın çıkarlarını her şeyden üstün tutma politikasının uygulanacağı “müjdesi” aslında neler olabileceğini de belli ediyor.

"Amerika güçlü şekilde geri geliyor" diyen Trump'ın, Rusya ile Çin'i "rakip güçler" olarak tanımlaması AB'yi avutmamalı. Trump ABD'sinin rakiplerinden biri de AB. Sırtını dayayacağı bir ABD yok. AB, ABD, Rusya ve Çin ile tek başına ya da en başta Türkiye olmak üzere yeni müttefiklerle güçlenerek başa çıkmak zorunda.

İşte Kudüs'te ABD, AB'nin Ortadoğu Politikasını sabote etmekte. Bu daha başlangıç!

Bu nedenle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “dünya beşten büyüktür” çağrısı en başta AB'nin sahip çıkması gereken bir çağrıdır. AB'nin bu konuda artık çok daha aktif olmasının zamanı gelmiştir.

Diğer yazıları...
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.7794 5.7898
€ EURO 6.6943 6.7064
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
A.Ö.L.
DÜNYA
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem