sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

BARBYZOS..(KAĞITHANE) HAKKINDA KISACA.....


Bu makale 2017-12-02 11:45:55 eklenmiş ve 348 kez görüntülenmiştir.
Nusret Karaca

BARBYZOS..(KAĞITHANE) HAKKINDA KISACA.....
.......(Nusret Karaca/Tarih Araştırmaları)......
..
Osmanlı Devleti'nde   ,1718-1730 yılları arasında LALE DEVRİ'ni yaşamış 
gözde bir mesire yeridir Kağıthane...Terkos Gölü'nün Karatepe  bölgesinden çıkan ve Haliç'e dökülen dere ile bilinir Kağıthane.Evliya Çelebi seyahatnamesinde burada harap bir kağıt imalathanesinden bahseder. Dere'nin bilineni lk adı "BARBYZOS" çevresindeki yerleşme bölgesinin ismi ise "PİSSA"dır.
Mitololiyegöre Zeus 'un sevgilisi İO ,Hera'dan korunmak için beyaz bir ineğe dönüştürülüp kaçarken Haliç'e gelir ve Alibeyköy Deresi ile(Kideros) dereleri nin arasında Silivri tepesi adıyla bilinen yerde kızı KEROESSA'yı dünyaya getirir.KEROESSA büyünve POSEİDON ile evlenir ve çocukları BİZANS ın kurucusu olur.
Bir başka söylenceye göre ise İlkçağ insanları geniş çayırlıkların örttüğü bu dere kıyılarının loş köşelerinde bazı su perilerin yaşadığına inanılırmış.
Kağıthane'nin Osmanlılar tarafından keşfedilmesi Yıldırım Bayezid'in İstanbul'u kuşatmasında yerleşme mekanı olarak bu bölgeyi seçmesi ile olur.Bir çok kuvvetlerini buraya (Galata-Kağıthane arasında) yerleştirmiştir(Avarlar ın İstanbul kuşatmasında Kağıthane'nin konuçlanma yeri olduğu tarihçiler tarafından belirtilir)
II.Bayezid talimatıyla Kağıthane'de bir barut imalathanesi de kurulmuştur.
Yine bu dönemde saraya ait ahırlar ve kışlalar inşa edilmiştir..İmrahor Köşkü bunlardan biridir.Köşkün yanında III.Murad'ın talimatıyla İmrahor Çeşmesi yapılmıştır.
Semt Kanuni Sultan  Süleyman döneminde popüler hale gelmiştir.
Yine Kanuni döneminde  dere yatağından elde edilen çamurlar top dökümünde kullanılmıştır.
Kağıthane'nin bir önemli yapısı'da  Lale Devri'nin "Sadabad. Köşkü"dür.
Kağıthane de III.Ahmet ve  Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim. Paşa zamanında  1718-1730 yılları arasında yaşanan Lale  Devri   Patrona Halil ,Musli  Beşe,,Emir Ali ayaklanması ile son bulmuş köşkler,kasırlar harap edilmiş,ağaçlar kesilmiş,Lale bahçeleri yok edilmiştir.
Geriye sadece "Çeşm-i Nur" adı verilen küçük bir çeşme,dere kanalları ve mermer bent parçaları kalmıştır.
Kağıthane'nin diğer önemli tarihi eserleri arasıbda Çağlayan Kasr-ı ,Çadır Köşkü,Poligon Sarayı ve Çeşmesi,,,Karakolhane,Koşu Köşkü,Sadabad Camii,Daye Hatun   Mescidi,Yeni Çeşme, Sıbyan  Mektebi,
1955 yılındaki bir kararla,devam eden bir süreçte(1937 yılında kabul edilen bir plan üzerine)Kağıthane sanayi bölgesi haline geldi.
Son zamanlarda görülen değişim/dönüşüm ile  yepyeni ulaşım yolları,geçitleriyle ve yapılarıyla günümüzde yepyenibir Kağıthane oluştu.(*)
...
(*)İstanbul B.B(Kültür A.Ş,-Kentim İstanbul),Nusret Karaca(Ben Haliç),Haliç(Haliç Belediyeler Birliği) Nazlı Gül Bulut,Ümit Meriç,Faruk Göncüoğlu,,Aysu Uzsayılır Kara,Sümeyra Saraç,Yetiştiğim semtte duyduklarım ve tuttuğum tarihi notlarım.

Diğer yazıları...
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.7794 5.7898
€ EURO 6.6943 6.7064
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
A.Ö.L.
DÜNYA
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem