sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

NAR


Bu makale 2017-11-06 22:34:53 eklenmiş ve 11029 kez görüntülenmiştir.
Neslişah ORMAN

Ülkemizde özellikle Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişen nar insan sağlığı üzerine olumlu etkilerde bulunmaktadır.
Nar tanesinin %80’i su ve %20 de çekirdekten oluşmaktadır. Taze nar suyu %10 oranında früktoz(meyve şekeri) içermektedir.
Nar çekirdeği östrojeni en yüksek miktarda içeren formudur ve yağının meme kanserine karşı koruyucu etkileri bulunmaktadır.
Nar bol miktarda C vitamini, potasyum ve fosfor içermektedir. 1 su bardağı nar suyu günlük C vitamini ihtiyacımızın 4’te 1’ini karşılamaktadır. 100 gram nar 83 kkal enerji, 4 gram da posa içermektedir.
Türkiye’de yetiştirilen meyveler ile ilgili bir çalışmada, nar en yüksek antioksidan aktiviteye sahip meyve olarak bulunmuştur.
Nar kalp sağlığını olumlu yönde etkileyip, damar tıkanıklığının oluşumunu engeller. Damar sertleşmesi ve tıkanmasını engellemekle kalmayıp hastalığın ilerlemesini de engelleyebilmektedir.
İçerisinde bulunan potasyum, magnezyum ve kalsiyum ile kan basıncını düşürerek tansiyon hastalarına olumlu yönde etki sağlamaktadır.
Nar suyu LDL(kötü) kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Her gün düzenli nar suyu içildiğinde kan kolesterolünde belirgin olarak azalma meydana gelmektedir.
Narçiçeği, antidiyabetik ilaçlarda kullanılmaktadır. Narçiçeği suyu kan şekerinin dengelenmesinde özellikle hipoglisemi(kan şekerinin düşmesi) ataklarının önlenmesinde önemli etkiye sahiptir.
 Nar suyu kanser oluşum riskini azaltmaktadır. Deri, prostat, meme, kolon ve akciğer kanserlerinin oluşum risklerini azaltıp kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.
Nar suyu ekstratının kıkırdak koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kireçlenmesi olan bireylerde bu ekstrat koruyucu hatta tedavi edici bir etki göstermektedir.
Nar suyu sinir sisteminde meydana gelecek hasarları engelleyip sinir sistemi hastalıklarına yakalanılmasını en aza indirmektedir.
Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan nar, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında görev almaktadır.
Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketip onlardan en yüksek verimde faydalanmalıyız.
 
Saygılarımla

Neslişah ORMAN
Metin ÖZTÜRK
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi
www.formeform.com

 

Diğer yazıları...
NAR
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.3633 5.3730
€ EURO 6.0764 6.0873
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
A.Ö.L.
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
DÜNYA
Adalet Bakanlığı
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem