sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Sıkıntı nerede biliyormusunuz…?


Bu makale 2017-06-28 23:00:53 eklenmiş ve 812 kez görüntülenmiştir.
Koray Erdemli

 

Türkiye, Avrupa ve ABD - Bu krizin iki nedeni var: Bu krizler rastlantısal olarak ortaya çıkmış birer kriz değil. Ama bu belli ki Avrupa için hayati bir meseleye dönüşmüş vaziyette.

 

Bugün görünen manzara

Bunun önemini anlamak için şöyle devam ediyorum: Kendilerinin hakim olduğu düzeni tehdit altında bıraktığını düşündüğü ülkelere, yani yeni Türkiye'ye karşı sahip oldukları medya gücünü kulanıyorlar. Bu iki mesele arasında daha küçük olanı ise, Türkiye haklı olarak bu ülkelerin medya gücünü (propaganda yaparak) kullanış biçiminden rahatsız. Ama esas mesele Avrupa'nın (Fethullahcı terör örgütü FETÖ, PKK, PYD) teröristlere verdiği desteğin yarattığı sıkıntı. Türkiye'de ki tüm olumlu gelişmelerin (Savunma sanayi / istikrarlı yatırım) kendilerinin güvenliği açısından sorun teşkil ettiğini düşünüyorlar. Bu nedenle Almanya başı çekerek, diğer bazı Avrupa ülkelerinide yanına alarak daha ağır bir tepki gösterdi. Türkiye'yi izole etmeye çalıştılar. Bugün görünen manzaraya bakılırsa kararlılıkta Türkiye bu işi sonuna kadar götürecek. Bu işin sonunu Türkiye'nin istikrarda ve ekonomide hedef çizdiği tarihler 2023, 2050 ve 2070'ler belirleyecek. O naktadan sonra da diğerlerinin yapacak birşeyleri kalmayacak.

 

Türkiye'yi hazmedemiyorlar

Batı bloğunda karanlık odakların ana konusu ve merkezine oturmuş sorumsuz popülist açıklamalarla "Türkiye karşıtlığı ve Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı" - Nereden geliyor bu sıkıntı biliyormusunuz? Türkiye ile, Kıta Avrupası ve Batı dünyası arasında bir gerginlik var. Bu bölümü önemsemeliyiz…! Değinmek istediğim önemli konulardan bir tanesi:

Türkiye an itibariyle şimdiye dek hiç görülmemiş bir atılımla mevcut hükümet AKP önceliğinde olan Savunma Sanayiinde yerlileşme ve millileşme de ciddi bir yol katetmiştir. Bu çok uzun soluklu bir proje. Türkiye'de ki Savunma Sanayi ve büyük yatırımlardaki başarılarının yakından takip edildiğini biliyoruz, görüyoruz. Türkiye'yi hazmedemiyorlar. Bu saldırıların Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli üretime verdiği destekle başlaması ve tarafından gerçekleştirilmiş olması olayın vahametini katlayarak artırmaktadır. Yazık çok yazık; Eyvahlar olsun; İnsana "YUH" demezler mi…? Elinize dilinize dursun, nerelerden nerelere geldi Türkiye, yeter artık haddinizi bilin…!

 

Son 3 yıldır adeta kesintisiz bir şekilde

Gönüllü yada kiralık maşalar tarafından son 3 yıldır adeta kesintisiz bir şekilde Türkiye' ye ve Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a süren bu saldırıların, ülkenin üzerinde oynanan oyunların farkında olmadığını düşünenlere hitaben; Farkında olmadan düşmanların değirmenine su taşıyan kişilere atıfta bulunmak istiyorum:

TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) envanterinde bulunan savunmaya ilişkin teçhizatın mevcut haliyle tamamı ve esasları çerçevesini neler kapsıyor; Bunlardan en önemlilerine bir göz atalım:

T.C. Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde İstanbul'da 9 Mayıs'ta 13. (IDEF) 2017 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı kapılarını açmıştı. Özgün Türk mühendislerinin tasarımı ve üretimiyle Türk savunma sanayisinin komponentleri kullanılarak son dönemde geliştirdiği envanter yine ilgi odağı oldu. Harp sanayisine yönelik çalışmaların önemli ayaklarından bazılarını; Uzun, teknik detaylara boğulmuş anlaşılmaz rapor yazmak yerine, sunumda konuyu lafı dolandırmadan aktaracağım unsurları kısa ve öz şekilde sizler için sıraladım:

 

Yerli Fırkateyn; Yerli Denizaltı; Yerli Uçak; Yerli Helikopter; Yerli Obüs Sistemleri; Yerli Tanklar; Yerli İHA'lar - İnsansız Hava Aracı; Yerli Güdümlü Füzeler; Yerli Havadan Havaya Ateşlenen Füzeler; Yerli Lazer Güdümlü Füzeler; Yerli Mobil Lazer; Yerli Uydu.

 

Her yerli üretim Harb Segmentinin teknik özelliklerine değinseydim, belki daha iyi farkındalık olurdu. Ancak önemli detaylar benim bu yazı plattformumun kapasitesini patlatırdı. Hepsini belirtmek mümkün olmasada yukardakiler bunlarden bazıları… Türkiye geleceğin savunma sistemini oluşturma konusunda büyük bir adım atarak Savunma alanında dışa bağlılık yüzde %50 azalmıştır - Yerli üretim imzası taşıyan ürünlere eğilim yükselişte. Türkiyenin Savunma alanında dışa bağlılığı yüzde 80'ler seviyesindeyken bugün bu oran yüzde 40'ın altına inmiştir. 15 yıl önce 1.8 milyar olan AR-GE bütçesi, 20 milyara ulaşmış durumdadır. Doğrudan çalışan kişi sayısı 29 binden 123 bin seviyelerine çıkmıştır.

 

Savunma sektörü AKP hükümeti destekleriyle hareketlendi

Türkiye'nin bazı Orta doğu ve Afrika ülkelerine uyguladığı milyon TL tutarındaki askeri yedek parçaları ve teçhizatının hibesi gibi anlaşmaların ve satışı gibi vesaire durumların önemi de bariz; Bu bağlamda Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından birçok stratejik önemli ülkeler arasında bazı imzalanan anlaşmaların elbette göze batışı kaçınılmaz. Vesayet ve karanlık odakların esaretinden çıkmış Türkiye'nin son yıllarda bu kapsamlı atılım marjında sorunları azalmamıştır, maalesef artmıştır.

Bir dönemin sadece tarım ve turist ekonomisi ile anılan Türkiye'nin endüstride bu hızının sürdürebilirliği var olduğu düşünülürse, diğer ülkelerin lider olma alışkanlıklarını nasıl değiştireceği su götürmez bir gerçek. Aynı şekilde tarım alanında, endüstriyel tarım'da da tüm aşamalarıyla Türkiye en ileri seviyeye çıkma yolunda hızla ilerliyor. Yani Türkiye tarımsal hasılada, Avrupa'da ilk sıraya yükseldi. Bunu başarmak için; Türkiyenin rekabet gücünü yükseltmek için; AKP hükümeti geçtiğimiz 15 yılda 123 milyar lira tarım ve hayvancılık desteği verdi.

 

Türkiye ve Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıtı odaklara cevabım

Savunma sanayiinde mevcut hükümetin verdiği önemle askeri alanda Türkiye'ye geçen 15 yılda adeta çağ atlatıldı. Türkiye'nin Enerjide attığı adımlar da ortada. Türkiye enerjide dışa bağımlılıktan büyük ölçüde kurtuldu. Türkiye savunma sanayisi ev sahipliğinde düzenlenen çalıştayda savunma harbinde kullanılan ürünlerde kalifiye oldu. Ancak Bu durum Türkiye'nin Global ilişkilerine de yansıyor. AKP Hükümeti'nin Türkiye Ekonomisi için verdiği 2023, 2050 ve 2070'ler gibi hedef tarihler bu tezi doğruluyor. Türkiye'nin nekadar güce sahip olacağı sorularının hâlâ cevap bulmadığını kabul eden Türkiye ve Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıtı odaklara cevabım: Bu sorularınızın veya korkularınızın Avrupa'nın yada Dünya'nın inavasyon (yenilik) ruhuna zarar vermediğinin altını çizerim. Sorgulamayın korkmayın sizde üretmeye devam edin.

 

Netice itibariyle - Bu da onun bir yansıması 

Ekonomide, dış politikada, yatırımda ve güvenlikte, her alanda Türkiyeye yönelik saldırıları boşa çıktı. Türk Devleti ve sadık milleti ülke üzerinde oynanan oyunlara, hazırlanan senaryolara karşı güçlü bir direniş gösterdi. Demokrasi, değişim, araştırma, gelişim ve ilerlemede bu ulusun bir ferdi olmaktan büyük bir gurur duymalıyız. Bunlarla birlikte asıl gelecek nesillere karşı büyük bir sorumluluğumuz var. Katma değeri yüksek ürünler ve teknoloji üreten güçlü bir Türkiye var. Bu da onun bir yansıması. Kısacası Türkiye uçağını, gemisini, uydusunu, füzesini, tüfeğini, tankını, radarını, yazılımını herbir şeyini kendi artık yapıyor, artı satıyor...

Dolayısıyla Avrupa ve diğer karanlık odakların sürekli "Türkiyenin AB değerleri ile çeliştiği" açıklaması oldukça cahilce ve gerçek dışı, doğruları hiç ama hiç yansıtmıyor. Kimse kimseyi kandırmasın. Bu iddianın, söylemlerin bir temeli yok, olmadığı da aşikar. Bu tip açıklamalar kabul edilebilir bir şey değildir. Bu iddia tarihi gerçeklere de aykırıdır. İlişkileri düzeltmeyi mi tercih edecekler,  yoksa krizleri derinleştirmeyi mi? Şu an bir bakıma onun kararı veriliyor!

Yazımın çıkış noktasında sorduğum soruyu yineliyorum; Sıkıntı nerede biliyormusunuz…? Evet; Cevabım açık ve net: Sıkıntı işte tam da burada. Şöyle devam edersem daha akıllıca olur; Karanlık odakların ciddi kaygıları var! Onlar da tepki üretiyorlar. Bu aynı zamanda bir baskılama meselesi. Tüm bunlar, Türkiye'ye ve siyasilerine karşı yaptıkları da onun bir yansıması.

 

Araştırma, geliştirme ve ilerlemede hız ve sınır tanımayan Türkiye bu kulvarda yarıştığı müddetçe bunların karın ağrısı inanın devam edecektir.

 

Koray Erdemli  (28.06.2017)

 

 

Diğer yazıları...
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.7794 5.7898
€ EURO 6.6943 6.7064
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
A.Ö.L.
DÜNYA
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem