sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Şayet 'Hayır' çıksaydı!


Bu makale 2017-04-22 23:12:10 eklenmiş ve 866 kez görüntülenmiştir.
Koray Erdemli

 

Şayet 'Hayır' çıksaydı - ki, ben böyle bir ihtimal öngörmüyordum. Çevremizdeki tehditleri düşünün. Türkiye mevcut sistemin hatalarını sürdürecek demektir. Bu sistem Türkiye'yi taşımıyordu. Sistemin kilitlendiği noktalar tekerrür edecekti. Unutmayalım hiçbir 'Hayır' nihai değildir. Hiçbir tercih, karar ve buna tekamül 'Hayır' nihai değildir, gün gelir fikirler değişir. Çünkü mevcut sistemin vesayetçiliğinden kurtulmak için, çift başlılığı ortadan kaldırmak için, ekonomik krizlerin önlenmesi ve siyasi krizlerin önlenmesi için yeni bir anayasaya ve başkanlık sistemine acilen ihtiyaç vardı.

 

Avrupa'da istenen de zaten bu

Ülke ve bölge olarak kritik bir dönemden geçiyoruz. Türkiye artık demokrasi kılıcı gibi darbe tehdidinin olmadığı, kısa sürelerde erken seçimlerin olmadığı, ekonomik krizlerle karşılaşılmadığı, çok etkin karar alabilen, hesap verebilen yönetim modeline kavuşacak. Bu ne anlama geliyor - Biliyoruz ki: 7 Haziran 2016'da koalisyon olmayınca aylarımızı kaybettik. Aylarca kurulamayan hükümet krizlerini yaşayan bir ülke istikrar sağlayamaz. Avrupa'da istenen de zaten bu.

Doğrudan doğru milletin seçtiği bir hükümete kampanya yürüttüler. Basın ülkeler arası siyasetlerde etkin rol oynayan bir etkendir. Sürekli manşetlerle faşizm tavırları ortaya koyanlar, Türk siyasetcilerinin, demeçlerle derinleştirilmiş nazizm ayak seslerini duyuyoruz söylemlerinden endişe edenlerdir. Bütün bunları bir telaşla söylediler, yaptılar ve Avrupalı Türklere maalesef yaşattılar. Kimi Avrupa ülkelerini anlamakta zorlanmadığımı söylemek isterim. Güçlü ve büyük Türkiye'den korkuyorlar. Zor bir sürece girdi Avrupalılar. Yani Türkiye karşıtlığının, düşmanlığının, Erdoğan düşmanlığının Avrupa'nın güvenliği açısından da hiçbir rasyonel tarafı yok.

Liderler ülke içinde ve dünya genelinde ülkesine gelecek vaat eden ve dış ülkelerde yaşayan vatandaşlarına etkin rol oynayan bir etkendir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve değerli AKP siysetçileri tam da bunu yapmaktadır.

 

Türk halkı tercihini açıkça ortaya koydu

Kasıtlı propagandaların referanduma tesiri Avrupanın merkez ülkelerinde istedikleri gibi olmadı. Sivil irade tarafından da değişiklik oluşmadı. Almanya, Fransa , Holanda, Avusturya, Belçika, Lüksemburg gibi ülkelerde yüksek oranda tercih 'EVET' oldu. Bu vesile ile iradesini sandığa yansıtan Türkiye ve Dünyadaki tüm vatandaşlara herkes gibi müteşekkir olduğumu da ifade etmek istiyorum.

Egemenliğin yegane sahibi Türk halkı tercihini açıkça ortaya koydu ve ülkesinin geleceği hakkında son sözü söyledi. Tercih 'Evet' yönünde tecelli etti, siyasi partilerimize kutlu olsun. Özellikle AKP; MHP; BBP; Son sözü büyük Türk milleti söyledi. Halk oylaması sonucunun millete ve ülkeye hayırlı uğurlu olmasını yürekten diliyorum. Millet bekası için 'Evet' dedi. Türk demokrasisi, devlet ve siyaset hayatında hep birlikte yeni bir döneme giriyoruz.

 

Yönetim sistemimizi yeniliyoruz

Yeni sisteme göre seçimler Kasım 2019'da yapılacak, bu tarihten itibaren yönetim sistemimizi yeniliyoruz. AKP, 2019'da Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı aday yaparsa, Milletimiz de teveccüh gösterirse, Türkiye yine Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber yürüyecek. Ülkemizi bu önemli referandumda sıçrattık, artık koalisyonlar diye bir şey kalmadı. 

Eski sistemin çıkmazlarını son kez hatırlayalım:

1950'de hükümetlerin ortalama ömrü 16 aydı. 1970'li yıllarda hükümetlerin ortalama ömrü 9 aydı. 1990'larda ise hükümetlerin ortalama ömrü 14 aydı. 9 ila 16 ayda hükümetlerin kurulup indiği bir ülkeydi Türkiye. Hiçbir ülke böyle kalkınamaz. Ne istikrar, ne de güven olur. Çift başlılıktan gelen siyasi türbülanslar ile Türkiye'deki ekonomik pazarların tahribatı ve Askeri darbenin zemini hazırlayan unsurlar; Askeri diktatörlüğe uygun şekilde hazırladılar 82 anayasasını. 82 anayasası 18 kez değişti, bu 19'uncu değişiklik. Bu anayasanın içinde 2 madde darbeleri önleyecek. Bütün siyasiler Demirel de, Özal da, Erbakan da, Yazıcıoğlu da birçok siyasetçi sistemin değişmesiyle ilgili tekliflerde bulundu. Aslında Türkiye'de yeni sistem arayışı sürekli olmuştur. İlk istikrar belirtileri rahmetli Menderes döneminde belirgin oldu. Türkiye son 15 senedir de tek parti AKP iktidarı ile kalkındı. Daha önce de yazdığım gibi - Örneğin: Türkiye 1990'ların başından itibaren tek parti iktidarıyla yönetilseydi, bugün 2 kat daha zengin olacaktı.

 

Türkiye ihtiyacı olan tercihi yaptı

Büyük Türk milleti istiklal ve istikbaline sahip çıkmıştır. Demokrasilerde +1 oy fazlalığı yeterlidir. Başkanlık sistemi hayırlı olsun. Buna herkes saygı göstermek ve riayet etmek durumundadır. 16 Nisan 80 milyonun demokrasi zaferidir. Bu zaferi gölgelemeye çalışanların (CHP/HDP) son kozları: Aslında CHP'yi HDP'nin yanında yazmak bile bence üzücü, maalesef artık böyle. Referandumun meşruiyetini sorgulamak, sonucuna itirazlar, manipülasyona işaret etmek ve  şaibeli olduğuna dair ithamlar hepsi nafile! Bu aklı başında hiç kimsenin kabul edebileceği bir durum değil. Büyük Türk halkının iradesine saygı duyulmalı.

 

16 Nisan'ın kazanan ve kaybedenleri bellidir

Kazanan Türk milleti Türkiye kazanmıştır. MHP'ye gönül veren kardeşlerimizin % 80'inin oy vermediğini ahlaksızca söylediler. Eminim MHP'nin büyük bir çoğunluğu Türkiye için 'Evet' demiştir. Referandumun kazananının AK Parti, MHP ve BBP olduğu kesin. Oy oranının beklenilenin altında % 51.41 'Evet' ve % 48,59 'Hayır' olmasının faturasını, MHP üzerinden bölücülük yaparak değil, terör unsurları üzerinden tasnif etmeli. CHP ve HDP, ve bunun  dışında darbeci FETÖ terör örgütüne aidiyetleri belirgin 1 dolarlık ahlaksız, kemiksiz ezikler, FETÖ; PKK ; PYD/YPG; DHKP-C gibi terör örgütleri Avrupa'yı da arkasına alıp 'Hayır' propagandasıyla 'Hayır' tercihiyle AKP'den intikam almak istediklerinden hiç şüphem yok. Bunlar birde hâyâsız şekilde 'Hayır' cephesi baskı gördü diyebildiler. Bu terör örgütlerini hâlâ destekleyen kişiler insanlık, onur, şeref, haysiyet ve olgunluk imtihanında sadece sınıfta kalmamıştır okuldan atılmıştır. Bunları yazarken vicdanım rahat, gönlüm müsterihtir.

Kısıtladılar, engellediler ama yine de 'Evet' çıktı. Samimi olarak söylüyorum. Bu başarıyı yapamazdık. AKP ve MHP gibi bir siyasi parti olmasaydı bu başarıyı yapamazdık. Çünkü yönetimde ki süreçte bunu gördüm. Referandum çalışmalarının karşıtlığının, kendi yaşadığım ülkedeki (Almanya) yönetimde, bunu gördüm. Ülkemizin böyle bir milleti olmasaydı bu başarıyı yapamazdık.

Milletimiz 'Evet' cephesinde konsolide oldu. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi büyük bir değişimdir ama faydalı bir değişimdir. Bu anlamda çaba gösterenleri gönüllü Türkiye ve barış elçisi olarak kabul ediyorum. Bundan böyle ülkemiz daha da güçlenecek. Çünkü Türkiye kalkınmayı istikrarlı sürdürecek.

Hiçbir zaman unutmayalım en büyük silahımız birliğimizdir, beraberliğimizdir. Her şey Türkiye için.

 

Koray Erdemli  (22.04.17)

 

Ek Bilgi: Tercih 'Evet' oldu; Tercih tersinden okunduğunda Hicret olur; İslâm terminolojisinde Hicret'in sözlük anlamı: Hz. Muhammed (S.A.V.) ve diğer Müslümanların, baskılardan kurtulmak için 622'de Mekke'den Medine'ye göç etmelerine verilen isimdir. Hicret sözcüğü, "terk etmek, ayrılmak, bir yerden başka bir yere göç etmek, ilgisini kesmek" anlamına gelen hicret, "kişinin herhangi bir şeyden bedenen, lisanen veya kalben ayrılıp uzaklaşması" demektir. Hicret asla kaçış değildir, yeni hükümleri yaşatacak ve yaşayacak yeni şartların ve mekanların aranışıdır.

 

Diğer yazıları...
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.6825 5.6928
€ EURO 6.5678 6.5797
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
A.Ö.L.
DÜNYA
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem