sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

NEVRUZ..


Bu makale 2017-03-24 00:09:17 eklenmiş ve 11644 kez görüntülenmiştir.
Melih Eker

          20-21 Mart , güneşin KOÇ burcuna girdiği yani, baharın geldiği gündür.

         Baharın gelişi, tarihin karanlıklarından bugüne kadar tüm kıt’alarda ve bu topraklarda , yörelerde uygun şartlarda , masallara , destanlara uyarak kutlanmıştır, kutlanmaktadır..
        Asya’da Türkler bu bayramı ERGENEKON destanıyla birleştirmişler ve ona Ergenekon bayramı demişlerdir. Fakat, maalesef Türk toplumuna giren Arapça ve Acemce yüzünden dilimizi, kökenlerimizi, kültürümüzü kaybetmek yoluna girmiş olduğumuzdan, Ergenekon adı yerini, bu addan faydalanarak bilindiği gibi NEVROZ yani Sultan Nevruz adına terk etmiştir.
       Acemlerde bu bayram NEV-ROZ , Yeni- Gün adını almıştır. Nevroz’un İran’daki kökenini araştıralım;
Mevcut söylentiler arasında en çok itibar edileni şudur : İran Hükümdarı Cemşit Mazenderan, ormanda tavşan avına çıktığı zaman bir zehirli yılan görerek ona ok atmıştır. Ok, yılanın bulunduğu kayalara çarparak kıvılcımlar çıkarmış ve otlar tutuşmuş, ilk kere ateşi gören İranlılar korku ile ateşe secde etmişler ve onu kutsal saymışlar.Bundan sonra ateşin devamlı olması için, ateş kuleleri yapılmış, bu ateş kültü  devamında ZERDÜŞT dininin geleneği hâline gelmiştir.(Abdülhalûk Çay – Ergenekon TKAE:1985 Ank). 

        İslâmiyetle, ateşgedeler yok olmuş, fakat baharın gelişine Yeni-Gün, NEVROZ denmiş Ateşgedelerden kalan gelenek ateş yakma şeklinde süregelmiştir..

       Irkçılıkla hiçbir ilgisi olmayan Ergenekon bayramının tarihi (-1400/1300)’dür.Öte yandan İran uygarlığının ortaya çıkış tarihi (- 700)lerdir. Demek ki, Egenekon adlı bahar bayramının Türklerde varlığı, İran tarihinden en az 600 yıl öncedir. Ergenekon adı da İran’da Nevroz’a dönüştürülmüştür.

     Toplumun referandum nedeniyle fazlasıyla zıtlaştığı seçim arefesinde, gönüllerimize de bahar gelmesini diliyorum.

     Mutlu Baharlar Efendim..

Diğer yazıları...
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.3505 5.3601
€ EURO 6.0880 6.0990
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
A.Ö.L.
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
DÜNYA
Adalet Bakanlığı
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem