sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Guterres’ten Dünyaya İklim Çağrısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya liderlerine küresel ısınma tehdidini ciddiye almaları ve 2050’ye kadar emisyonları sıfıra indirmeleri çağrısında bulundu
Bu haber 2018-12-03 18:03:01 eklenmiş ve 168 kez görüntülenmiştir.

MEDYABERLİN-Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya liderlerine küresel ısınma tehdidini ciddiye almaları ve hava sıcaklıklarında felaket boyutunda artışı önlemek için cesur adımlar atmaları çağrısında bulundu.

Polonya’nın Katowice kentinde düzenlenen BM İklim Konferansı’nın açılışında konuşan Guterres, iklim değişikliğini dünyanın bugün karşı karşıya olduğu “başlı başına en ciddi sorun” olarak niteledi.

Guterres, sera gazı emisyonlarından en sorumlu olanlar başta olmak üzere ülkeleri Paris iklim anlaşmasının hedeflerini yerine getirmek için yeterli çaba ortaya koymamakla eleştirdi.

Paris’te 2015’te imzalanan anlaşmaya göre, yüzyılın sonuna kadar küresel ısınmanın 2 derecenin altında, ideal olarak 1,5 derece seviyesince tutulması hedefleniyor.

Guterres, ülkeleri 2050’ye kadar emisyonları sıfıra indirme ve kömür gibi fosil yakıtların kullanımını da ciddi ölçüde azaltmaya çağırdı.

Dünyada iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki siyasi iradenin 2015 Paris konferansından bu yana azaldığını ifade eden Guterres, küresel iklimle ilgili gerçekliklerin “beklenenden daha kötü olduğunu” da kaydetti.

Guterres, iklim değişikliğinin beklenen hızla ilerlediği ve bunun insanlık için korkunç sonuçlar” doğurabileceği uyarısında da bulundu.

BM Genel Sekreteri, Katowice konferansında iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki kararlılığın güçlenmesi ve Paris anlaşmasının hayata geçirilmesinin yolları üzerinde mutabakatın oluşması çağrısında bulundu.

Konferansa ev sahipliği yapan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ise, kömüre bağımlı ülkesinin fosil yakıtları tamamen ortadan kaldırmayı planlamadığını söyledi.

Konferansın açılış oturumunda konuşan Duda, kömürün, Polonya’nın enerji güvenliğini garantiye alan “stratejik fosil yakıtı” olduğunu ve “(kömürü) kullanmamanın zor olacağını” belirtti.

Duda, ülkesinin kömüre bağımlığının iklim değişikliğiyle mücadeleyle çelişki oluşturmadığını savundu.

Polonya’daki konferansa bazı ünlüler de katıldı. İklim değişikliğiyle mücadele konusundaki kişisel çabalarıyla bilinen, aktör ve eski California valisi Arnold Schwarzenegger, Trump yönetiminin Paris iklim anlaşmasından çekilme kararına rağmen ABD’nin “hala anlaşmaya dahil” olduğunu söyledi. Schwarzenegger, “Amerika’nın sadece Washington’dan ya da tek bir liderden daha büyük olduğunu” belirtti.

Ünlü doğa bilimci David Attenborough da, iklim değişikliğini önleme konusunda topluca adım atılmadığı takdirde insan medeniyetinin çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Doğa belgesellerini seslendiren İngiliz Attenborough, BM iklim konferansı için toplanan liderlere hitabında, “Şu anda, insan yapımı küresel ölçekte bir felaketle karşı karşıyayız, binlerce yılın en büyük tehdidi” ifadesini kullandı.

VOA


ETİKETLER : çevre iklim
Diğer Umwelt haberleri
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.3505 5.3601
€ EURO 6.0880 6.0990
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
A.Ö.L.
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
DÜNYA
Adalet Bakanlığı
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem