sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Kavala Soruşturması Bağlantılı Gözaltılar Tepki Çekti

Sivil toplum gönüllüsü işadamı Osman Kavala soruşturması kapsamında dün gözaltına alınan 13 kişiden 6’sı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgularının ardından serbest bırakıldı.
Bu haber 2018-11-17 16:55:09 eklenmiş ve 466 kez görüntülenmiştir.

MEDYABERLİN-Sivil toplum gönüllüsü işadamı Osman Kavala soruşturması kapsamında dün gözaltına alınan 13 kişiden 6’sı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgularının ardından serbest bırakıldı.

Dün akşam saatlerinde serbest bırakılan Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Asena Günal ile Bora Sarı’nın ardından bugün de Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Betül Tanbay, Anadolu Kültür danışmanlarından Meltem Aslan Çelikkan ile TESEV Demokratikleşme Programı Eski Direktörü Hande Özhabeş serbest bırakılan isimler oldular.

Anadolu Kültür AŞ Başkan Yardımcısı Yiğit Ali Ekmekçi, Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Altınay ve Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi Yiğit Aksakoğlu’nun Emniyet’teki ifadelerinin bitmesine karşın henüz savcılığa sevk edilip edilmeyeceği kesinlik kazanmış değil.

Dün gece film çalışmalarını sürdürdüğü Antalya’nın Kaş ilçesinden İstanbul’a getirilen yapımcı Çiğdem Mater ile Mehmet Ali Alabora’nın 2013 yılında sahneye koyduğu Mi Minör tiyatrosunun sosyal medya çalışmalarıyla ilgilenen Yusuf Cıvır ve Anadolu Kültür çalışanı Filiz Telek’in sorgusuna ise halen devam ediliyor.

Amerika’nın Sesi’nin aldığı bilgilere göre, gözaltına alınan kişilere 30-40 sayfa uzunluğunda sorular yöneltiliyor, bu nedenle de sorgu süreleri uzuyor.

Beş kişinin ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri henüz devam ediyor.

İHD: “Mızrak çuvala sığmıyor”

Toplumun çeşitli kesimlerinden operasyona yönelik tepkiler artıyor. Dün TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’in twitter üzerinden yaptığı, “Bilim insanlarımızın ülkemize dönüşünü konuştuğumuz bir dönemde güne çok sayıda gözaltı haberiyle uyanmak çok üzücü. Üzerinde yaşadığımız toprakların bereketini bilime çağlar boyu sığınak olmuş kültürümüze borçluyuz. Bunu inkar edersek asla ilerleyemeyiz” şeklindeki açıklamasından sonra İnsan Hakları Derneği de iktidarın seçim öncesi seçmeni konsolide etmek için böyle bir operasyona onay verdiğini ileri sürdü.

İHD Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Siyasi iktidar kendi tabanını konsolide etmek için sürekli bir iç düşmana ihtiyaç duyuyor. İnsan hakları savunucuları iktidarın uygulamalarını eleştirdiği için sürekli düşmanlaştırılıyor. Ama işte mızrak çuvala sığmıyor. Hak savunuculuğu yapan insanları siz darbecilikle, hükümeti devirmeye teşvikle veya yasa dışı örgüt üyeliğiyle suçladığınız zaman bunun bir karşılığı yok. Çünkü kim hak ihlaline uğrarsa bu insanlar onların yanında yer almıştır. En son darbeden bu zamana kadar görüldüğü gibi muhafazakar kesimin karşı karşıya kaldığı hak ihlallerinde de yine insan hakları savunucuları onların yanında yer almıştır” dedi.

Tanrıkulu: “İktidar toplumsal muhalefeti sindirmek için elinden geleni yapıyor”

Gözaltına alınan kişilerin akıbetini takip eden CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bu tür operasyonlarla toplumsal muhalefete gözdağı verilmek istendiği iddiasında.

VOA Türkçe’ye değerlendirmelerde bulunan Tanrıkulu, “Birisi ben Türkiye’ye nasıl çok kötülük yapmak istese ancak bunu yapabilirdi. Gezi’den 5 yıl sonra Türkiye’nin dünyaca en tanınmış hukuk profesörlerinden biri, dünya çapında bilinen matematik profesörü, iyi bilinen sivil toplum insanları hiçbir davetiye gönderilmemişken sabahın altısında gözaltına alınıyor. Bunun hukuk içinde bir açıklaması yok. Bu devletin iki yüzü var. Dışarıda başkası içerde başkası devreye giriyor. Eğer demokratikleşme perspektifi olsa hiç kimse böyle bir operasyona edemez. Bir yandan AB ile normalleşme süreci başlatacaklarını ima ediyorlar diğer yandan iyiden iyiye artan ekonomik krizin de itmesiyle büyümeye aday muhalefeti sindirme ve korkutmak için elinden geleni yapıyor. Gezi’nin üzerinden beş yıl geçti ama elimizde konuşma tapeleriniz var deniyor” dedi.

Af Örgütü: “Gözaltılar sivil topluma acımasız baskıların sürmekte olduğunun göstergesi”

Türkiye’deki hukuk ihlallerini izleyen Uluslararası Af Örgütü de dünkü operasyonun Türkiye’nin normalleşmeye başladığı algısını olumsuz etkilediğinin altını çiziyor.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Strateji ve Araştırma Yöneticisi Andrew Gardner, “Gözaltına alınan akademisyenler ve aktivistlere yönelik absürt suçlamalar, yetkililerin bağımsız sivil topluma yönelik acımasız baskıları sürdürmekte ısrarcı olduğunun göstergesi. Bu durum, Temmuz’da olağanüstü halin sonlanmasıyla Türkiye’nin normalleşmeye başladığı yönündeki varsayımı yerle bir ediyor ve aslında Türkiye yetkililerinin en ufak bir muhalefete dahi tahammül edemediğini gösteriyor. Gözaltıların bir yıldan uzun süredir hakkında hiçbir iddianame bulunmaksızın tutuklu bulunan sivil toplum önderi Osman Kavala’yla ilişkilendirilmesi de ayrıca kaygı verici. Kavala ve gözaltına alınan sivil toplumcular derhal ve koşulsuz bir şekilde serbest bırakılmalıdır. Türkiye’deki bağımsız sivil topluma yönelik baskılar bir an önce sona ermelidir.”

 

VOA


ETİKETLER :
Diğer Türkei haberleri
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.3505 5.3601
€ EURO 6.0880 6.0990
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
A.Ö.L.
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
DÜNYA
Adalet Bakanlığı
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem