sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Amerikalılar 1.Dünya Savaşı Mekanlarını Ziyaret Ediyor

11 Kasım Pazar günü, Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan ateşkes anlaşmasının yüzüncü yıldönümü. Anma törenleri kapsamında 700 kilometre uzunluğundaki eski Batı Cephesi şeridi Amerikalı turistlerin akınına uğruyor
Bu haber 2018-11-10 08:26:48 eklenmiş ve 101 kez görüntülenmiştir.

Tam yüzyıl önce, 40 milyon insanın ölümüyle sonuçlanan savaş sona ermiş, batıda silah sesleri susmuştu. Amerika savaşa 1917 yılında girerek Almanya’nın karşısında durmuş ve bir yıl içerisinde İtilaf Devletleri’nin kazanımlarında büyük rol oynamıştı. Amerika’nın, Avrupa’nın güvenliği için sarf ettiği büyük çabalar tam bu dönemde başlamıştı. Amerika’nın savaşa müdahalesi geç oldu, ancak İtilaf Devletleri’nin asker gücünü ve moralini yükseltmekte büyük bir rol oynadı.

Amerika, 26 Eylül 1918’de General John Pershing öncülüğünde Argonne saldırısını düzenledi. Bu taarruz, Amerika’nın askeri tarihindeki en kanlı savaş oldu.

Şimdi buradaki savaş meydanlarında turlar düzenleniyor ve cephe şeridinde görülmesi hala mümkün olan kalıntı ve izleri gün yüzüne çıkarıyor. Siper çukurlarına ve topçu mevziilerine teçhizat taşımak için kullanılan bu Alman yapımı dar hatlı demir yolu gibi.

47 gün süren Argonne muharebesinde yüzlerce kilometrekarelik bir alan yeniden ele geçirildi. Fransız ve İngiliz birlikleri de güçlenince Almanya yenilginin kaçınılmaz olduğunu fark etti ve 11 Kasım 1918 tarihinde ateşkes anlaşmasını imzaladı. Ardından da silahlar sustu.

Varennes, Argonne muharebesi sonucu Amerika tarafından kurtarılan ilk kasabalardandı. Burası bugün bile Amerikalı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri.

Birinci Dünya Savaşı sırasında 116 bini aşkın Amerikan askeri öldü. 14 binden fazlasının mezarı Meuse-Argonne Amerikan Mezarlığı’nda.

Birinci Dünya Savaşı, Amerika’nın yabancı toprakları savunmak için bu kadar fazla asker gönderdiği ilk savaştı. 1918 yılında Birinci Dünya Savaşı bittiğinde Fransız topraklarında yaklaşık 2 milyon Amerikan askeri vardı.

Tarihçi William Philpott, Amerika’nın savaşta gösterdiği fedakarlıklara rağmen savaşın sonunda Avrupa’nın güvenliğini korumaya devam edip etmeme konusunda kararsız kaldığını söylüyor.

Dünyanın büyük güçleri 1939 yılında yeniden savaşa girdi. Amerika’nın askeri gücü Avrupa’da artık belirleyici bir etkene dönüştü.

Amerikan ulusu için bu rol artık tehdit altında çünkü bu güce meydan okuyan rakipleri var.

Amerikan halkı için, bu mezarlık artık unutulmaya yüz tutmuş bir savaştan evlerine hiç dönmeyen babalar ve oğulların anıldığı bir yer haline geldi.

 

VOA


ETİKETLER : 9 kasım dünya savaşı
Diğer Europa haberleri
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.4764 5.4862
€ EURO 6.1672 6.1783
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
A.Ö.L.
DÜNYA
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem