sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

BM Kıbrıs’ta Müzakerelerin Yeniden Başlaması İçin Devrede

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Özel Temsilcisi Jane Holl Lute, adada kalıcı bir çözüm yolunu açacak müzakereleri yeniden başlatmak için iki toplum lideriyle bir araya gelecek
Bu haber 2018-10-31 00:45:58 eklenmiş ve 200 kez görüntülenmiştir.

MEDYABERLİN-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Özel Temsilcisi Jane Holl Lute, adada kalıcı bir çözüm yolunu açacak müzakereleri yeniden başlatmak için iki toplum lideriyle bir araya gelecek.

Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamaya göre Lute, yarın Lefkoşa’da önce Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, onun ardından da Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir araya gelecek.

Yapılan açıklamada Özel Temsilci Lute’un BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in talebi üzerine adaya gideceği ifade edildi. İki tarafın da adada kalıcı bir çözümün bulunmasını sağlayacak yeni fikirler önermeye istekli olduğu belirtilirken, Özel Temsilci Lute’un iki toplum lideriyle temaslarının da bu bağlamda başlayacağı belirtildi.

Güvenlik Konseyi'nin gündeminde Kıbrıs vardı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugünkü oturumunda adadaki son gelişmelerle ilgili Genel Sekreter Guterres'in 1559 sayılı raporunu ele aldı.

BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı ve Bolivya’nın BM Daimi Temsilcisi
Sergio Llorenty Soliz, kapalı yapılan toplantının ardından yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary Di Carlo'nun Güvenlik Konseyi toplantısına katılarak Kıbrıs raporukonusunda bilgi verdiğini belirtti.

Soliz, “Güvenlik Konseyi tarafları, Kıbrıs sorununun çözümünde, Genel Sekreterin raporunda yer alan öneriler doğrultusunda, bir yol bulmak için açık, yaratıcı ve yapıcı bir şekilde ilerleme kaydetme çağrısında bulundu” dedi. Soliz, Güvenlik Konseyi’nin Özel Temsilci Lute’nin iki liderle yaptığı görüşmelerin ilerleyişi hakkında daha fazla güncellemeyi dört gözle beklediklerini de sözlerine ekledi.

Güvenlik Konseyi üyesi İsveç’in BM Daimi Temsilcisi Carl Skau da bugün yapılan toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi’nin, BM genel sekreterinin Kıbrıs konusundaki çabalarını desteklediğini belirterek, tarafların açık ve yaratıcı olma çağrısı yapıldığını açıkladı.

Güvenlik Konseyi toplantısının ardından gazetecilere açıklama yapan Hollanda’nın BM Daimi Temsilcisi Karel van Oosterom, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, BM'nin adada siyasi çözümü daha yakın hale getirmek ve güven oluşturmaya katkıda bulunmak için gösterdiği çabaları desteklediğini ifade ettim” dedi.

Kıbrıs müzakereleri nasıl başlayacak?

Birleşmiş Milletler kulislerinde, Özel Temsilci Lute'un Kıbrıs ziyaretinde iki liderle yapacağı görüşmelerde, Kıbrıs'ta kalıcı çözümün sağlanması için müzakerelerin hangi çerçevede başlayacağı yönünde nabız yoklayacağı ifade ediliyor.

BM Genel Sekreteri Guterres'in daha önce görevlendirdiği Lute Temmuz ayında adaya gidererek müzakerelerin yeniden başlatılması konusunda tarafların görüşüne başvurmuştu.

Lute'nin hazırladığı kapsamlı Kıbrıs raporu 15 Ekim'de Genel Sekreter Guterres tarafından Güvenlik Konseyi'ne sunulmuştu.

Geçtiğimiz ay yapılan BM 73. Genel Kurul Çalışmaları sırasında da Guterres, iki liderle ayrı ayı bir araya gelmiş, müzakerelerin yeniden başlatılması konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunmuştu.

Özel Temsilci Lute’un adaya yapacağı ziyaret öncesi yerel medyaya açıklama yapan Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulides, Lute'la temasların özel bir öneme sahip olduğunu söyledi.

VOA


ETİKETLER : BM KIBRIS
Diğer Amerika haberleri
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.4764 5.4862
€ EURO 6.1672 6.1783
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
A.Ö.L.
DÜNYA
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem