sex shop
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Alman Bakandan İran Nükleer Anlaşmasını Kurtarma Formülü

Amerika’nın İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesi ve Tahran’a yönelik yaptırımları yeniden devreye sokması İran ve nükleer anlaşmaya taraf olan Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki ticari ilişkiyi de tehlikeye soktu.
Bu haber 2018-08-22 12:13:13 eklenmiş ve 726 kez görüntülenmiştir.

MEDYABERLİN-Amerika’nın İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesi ve Tahran’a yönelik yaptırımları yeniden devreye sokması İran ve nükleer anlaşmaya taraf olan Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki ticari ilişkiyi de tehlikeye soktu. İran ile nükleer anlaşmayı Amerika’nın çekilme kararına rağmen kurtarmaya çalışan Avrupa Birliği üyesi Almanya’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Avrupa İran ile nükleer anlaşmayı kurtarmak istiyorsa Amerika’dan bağımsız bir ödeme sistemi kurmak zorunda” dedi.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt için bir yazı kaleme aldı. Alman bakan “Amerika’dan bağımsız ödeme kanalları olarak bir Avrupa Para Fonu ve bağımsız bir SWIFT sistemi kurarak Avrupa’nın özerkliğini güçlendirmemiz işte bu nedenle önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Alman Bakan, İran’la nükleer anlaşmanın kurtarılamaması durumunda bölgeyi bekleyen senaryoya da değindi. Heiko Maas, “Anlaşmanın hayatta kaldığı her gün, kurtarılamadığı takdirde Ortadoğu’yu tehdit edecek patlamaya hazır bir krizden daha iyidir” diye yazdı.

Dünya çapında uluslararası finansal işlemler büyük ölçüde Belçika merkezli SWIFT küresel ödeme sistemi üzerinden yapılıyor. 2012 yılında Amerika ve Avrupa Birliği’nin İran’a nükleer programı sebebiyle yaptırımları devreye sokmasıyla, Tahran SWIFT sisteminden çıkarılmıştı.

Trump yönetiminin İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararına Avrupa ülkelerinden tepki gelmiş, İran’da ticari faaliyette bulunan Avrupalı şirketler bu faaliyetleri durdurmadıkları takdirde dolaylı yaptırımların hedefi olacağı için, konu AB ve Amerika arasında gerginlik yaratmıştı.

Avrupa Birliği, İran’da ticari faaliyette bulunan şirketlerin Amerika’nın dolaylı yaptırımlarının hedefi olmaktan kurtarmak amacıyla girişimlerde bulunsa da, çok sayıda Avrupa şirketi İran’daki faaliyetlerini durdurmuş ya da azaltmış durumda. Alman otomotiv şirketi Daimler İran’daki faaliyetlerini azalttığını duyurmuş, Fransız petrol şirketi Total de İran pazarından çıktığını açıklamıştı.

 

VOA


ETİKETLER : Heiko Maas Almanya
Diğer Europa haberleri
Android apk indir
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Yazarlar

Döviz Kurları

  ALIS SATIS
$ USD 5.3710 5.3807
€ EURO 6.0755 6.0865
Arşiv Arama
- -
Medya.Berlin | Haber, Gündem, Video-Röportaj, Spor
© Copyright 2018 Medya.Berlin. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
AKP Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
ÖNEMLİ
A.Ö.L.
Dışişleri Bakanlığı
Berlin Basin Müşavirliği
Berlin Büyükelçiliği
DÜNYA
Adalet Bakanlığı
Almanya Gündem
Berlin Gündem
Avrupa Gündem
Türkiye Gündem