Ditib'e Bağlı Camilerin Kira Sözleşmeleri Uzatılmıyor .

Ditib'e Bağlı Camilerin Kira Sözleşmeleri Uzatılmıyor .

Ditib'e Bağlı Camilerin Kira Sözleşmeleri Uzatılmıyor .

Ditib'e Bağlı Camilerin Kira Sözleşmeleri Uzatılmıyor .

MEDYABERLİN - Ditib Berlin'deki Orhan Gazi Cami kira sözleşmesi uzatılamaması Cami cemaatini yeni yer kiralama çalışmalarına yönelmesi neden oldu . Özellikle son aylardaki Ditib'e yönelik politik  bakış  kendilerine yer kıralamadan korkan ve çekinen ev sahiplerine kadar vardı.

Orhan Gazi Cami  Dernek Başkanı  Mehmet Alankaya  ''Bizim politik söylemlerden uzak ,,kapımızın herkese açık olması  bizlerin bu mekanda yaklaşık 30 yıldır olmamızın sebebidir. Malesef  burdan çıkmak zorundayız ama esas sıkıntılı olan bize kiralık yer verilmemesi . Bu sebepden dolayı yönetimin aldığı kararla yer satın alma yoluna gittik . Çalışmalarımız hızla sürerken tabiki kendi yerimizde Berlin'de hizmetimize devam edeceğiz .''dedi.
Başkan Mehmet Alankaya  Orhan Gazi Cami'nin sosyal etkinlerinde kadınların büyük görev aldıklarını bunu gönüllü faliyetlerle hayatlarına kattıklarını söyledi. 

Mehmet Alankaya son olarak yeni satın alınacak cami yeri için tüm müslümanların maddi ve manevi desteiğini beklediği  ve şimdiden teşekkürlerini medyaberlin vasıtası ile ilettiğini ekledi.

 

Orhan Gazi Cami Din Görevlisi  Yusuf Dilek ise 3 senedir görev yaptığı caminin mekanından cıkmak zorunda olması kendisini ve cemaatini üzsede yeni bir mekanda ibadetlerine devam edeceklerini söyledi .Yusuf Dilek ''Camimize sadece Türkler gelmemektedir .Arab ve Afrikalı müslümanlarında geldiğini ibadetlerini burda yaptıklarını söyledi .''

 

Yusuf Dilek  şuan 80 çocuk din ve ahlak eğitimi ile camimizin geleceğe yönelik Almanya'ya güzel insan ve müslüman yetiştiriyoruz. 

Yusuf Dilek başlatılan kampanya ile yeni cami mekanı satıl alma   meselesini cemaatlerinin sahiplendiklerini ekledi .

 

FOTO-HABER:MUSTAFA EKŞİ