ABD Türkiye’nin FETÖ Yargılamasını Yerinde İnceliyor

Türkiye’nin Fethullah Gülen’in iade talebine ilişkin bilgileri incelemek üzere ABD Adalet Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir heyet, bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan darbe girişimi ve örgüt yapılanması davalarıyla ilgili bilgi aldı

ABD Türkiye’nin FETÖ Yargılamasını Yerinde İnceliyor

MEDYABERLİN -  

Türkiye’nin Fethullah Gülen’in iade talebine ilişkin bilgileri incelemek üzere ABD Adalet Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir heyet, bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan darbe girişimi ve örgüt yapılanması davalarıyla ilgili bilgi aldı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 30 Aralık’ta yaptığı “Önümüzdeki ay itibariyle ABD’li savcılar, yetkililer gelecek. Adli yardımlaşma çerçevesinde bir temasımız söz konusu. İnanıyoruz, hukuk devletinin gereği bu terör elebaşının iadesidir” açıklamasıyla bugünkü ziyareti duyurmuştu. Gül’ün de ifade ettiği üzere ABD’den söz konusu heyet, bugün ilk incelemelerini Ankara Adliyesi’nde gerçekleştirdi. Heyette, ABD’de Gülen cemaati ve okullarıyla ilgili araştırma yürüten FBI uzmanları ile savcılık yetkilileri de olduğu paylaşıldı.

Adli kaynaklardan edinilen bilgilere göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ramazan Dinç’in ev sahipliğinde Adalet ve Dışişleri bakanlıkları yetkilileri, ABD heyetinin FETÖ yapılanmasıyla ilgili sorularını ve bilgi taleplerini yanıtladı. Pensilvanya eyaletinde yaşayan Fethullah Gülen’in, Türkiye’nin 15 Temmuz 2016’da yaşadığı ‘‘darbe girişimindeki planlayıcı rolü” konusunda, ABD’li heyete, dava tutanaklarındaki sanık ve tanık beyanları aktarıldı. ABD tarafına, darbe girişimi ana davasında bir numaralı sanık konumundaki Gülen’in, iade edilmesi ve Türkiye’de yargılanması halinde kendisine yöneltilecek suçlamalara ilişkin iddianamede yer alan bilgiler de anlatıldı.

ABD heyeti, iki ülke arasındaki “adli yardımlaşma” anlaşması dolayısıyla Gülen’in Amerika’daki faaliyetleri hakkında bilgi edinmek için Türkiye’nin Pensilvanya’ya ziyaretlerde bulunduğunu belirttiği sanıklar ile görüşmek istedi.

Bu kapsamda, ABD’li heyet, FETÖ yapılanmasına ilişkin basına kapalı duruşmada, “darbe girişiminde sivil imam” rolü oynamakla suçlanan Kemal Batmaz ile bir araya getirildi. ABD tarafına, ayrıca Batmaz’ın yanı sıra Adil Öksüz, Hakan Çiçek, Harun Biniş ve Nurettin Oruç’un da darbe girişimi öncesindeki aylarda ABD’ye seyahat ettikleri ve Pensilvanya’da bulunduklarına dair yapılan tespitler aktarıldı.

ABD heyetinin yarın da adli makamlarla temaslarını sürdüreceği ve Bakan Gül’ün ise heyetle görüşmeyeceği sadece teknik düzeyde bir süreç yürütüldüğü de ifade edildi.

Bu arada Adalet Bakanlığı’nın 2018 yılı sonu verilerine göre FETÖ yapılanmasına yönelik darbe girişimi gerekçeli 289 dava açıldı. Bu davalardan 239’u yerel mahkeme düzeyinde karara bağlanırken; 50’si halen devam ediyor. Karara bağlanmış davalarda 3057 sanık hapis cezasına çarptırıldı.

Gülen’in iadesi talebinde hangi gelişmeler yaşanmıştı?

Türkiye, Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı iade dosyasıyla ilk kez 19 Temmuz 2016’da ABD’den Gülen’in iade edilmesini istemişti.

Türkiye’nin talebine yanıt olarak 7 Ağustos 2016’da ABD Adalet Bakanlığı, Gülen’in iadesi konusunda teknik heyetler arasında müzakere yürütülmesini önermişti. Türkiye’nin bu öneriyi kabul etmesi üzerine ABD’den dört kişilik bir heyet, Ankara’ya gelmiş ve ilk görüşme gerçekleşmişti.

Sonrasında Türkiye, darbe girişimi soruşturmasındaki yeni delilleri gerekçe göstererek 10 Eylül 2016’da Gülen’in darbe girişimindeki yönetici rolü nedeniyle “geçici tutuklanması” için ABD Adalet Bakanlığı’na yazılı başvuru iletmişti.

O dönemki Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, 27 Ekim 2016’da ABD’ye gitmiş ve o dönemki ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile Washington’da görüşmüştü. Böylece ikinci kez iki ülke arasında Gülen’in iadesi konusunda yüz yüze temas gerçekleştirilmiş oldu.

Bozdağ, ABD’deki yönetim değişikliği sonrasında 8 Mayıs 2017’de eski ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile görüşmüştü. Bu görüşmenin yanı sıra Washington’da heyetler arası teknik değerlendirme toplantısı da yapılmıştı.

O günden bugüne teknik görüşme süreci sekteye uğradı. Ancak son dönemde ABD’nin ülke içerisinde Gülen cemaati faaliyetlerini incelemeye alması üzerine bugünkü ziyaret süreci gelişti.

VOA